Elitní závodnice světového pelotonu Hanka Kupfernágelová se po dvou letech vrací na start prestižního závodu Tour de Feminin. Pětinásobná mistryně světa se představí v ambiciózním anglickém týmu Horizon Fitness RT, s jehož pomocí bude usilovat o pátý celkový triumf. Dosud v okolí Krásné Lípy vyhrála 14 etap, na českém území o sobě dala naposledy vědět při loňském světovém šampionátu v cyklokrosu, když si v Táboře dojela pro stříbrnou medaili.

„Je to velká legenda, pojede se startovním číslem jedna,“ řekl poslední novinku ředitel mezinárodního pětietapového klání Jiří Vích.

Tour de Feminin, se pojede v tradičním červencovém termínu (7. až 10. 7.), časovka v polské Bogatynii.

Už tak nevšední lesk 24. ročníku, který je opět zařazen do seriálu Světových pohárů, umocní vedle slavné německé reprezentantky i další celebrity ženské cyklistiky. Potvrzena je účast předloňské vítězky a naposledy druhé Alexandry Burčenkové, jejíž ruská stáj Petrogradets bude patřit k největším favoritům mezi týmy.

„Ještě čekáme, zda přijede obhájkyně vítězství Trixi Worracková, jsme rádi, že se po třech letech vrací polský národní tým,“ prohlásil Vích. Uzavírka přihlášek je 25. června. Startovní listina nyní čítá 130 účastnic z 15 států světa. Prvně přiletí reprezentace Sýrie, Portugalska, Kanady a Chorvatska.

Tuzemské naděje by se měly upínat k dvěma výběrům. Největší českou hvězdou bude patrně Jarmila Machačová, od března vicemistryně světa v bodovacím závodu na světovém šampionátu dráhařů v nizozemském Apeldoornu. „Určitě kvůli nemoci nepřijede Lada Kozlíková, nejistá je i účast Martiny Růžičkové, která se zatím neozvala,“ dodal Vích, který jedná o účasti Dukly.

Fanoušci se mají na co těšit, Krásná Lípa a její okolí se v červenci stane Mekkou ženské cyklistiky.

Hanka Kupfernagelová

Narozena: 19. března 1974 v německé Geře

Výška: 174 cm

První závod: duben 1986, profesionální kariéra: od roku 1994 (5x mistryně světa, 3x mistryně, Evropy, 27x mistryně Německa)

Na Tour de Fiminin: pětinásobná celková vítězka, 14 etapových vítězství