Světový pohár zvládli na výtečnou

Ludvíkovice - Poprvé v historii hostila Česká republika světový pohár v orientačním biatlonu. Český orientační biatlon pořádal v uplynulém víkendu na Děčínsku na střelnici v Ludvíkovicích a v nedalekých lesích 4. kolo ČEZ – světového poháru v orientačním biatlonu a otevřené Mistrovství ČR. Technicky tuto soutěž zajišťovali sportovci ze sportovních klubů KB Jílové, KOB Děčín a Konkordia Děčín.

5.8.2009

Historicky první vítěz SP v elitní kategorii mužů z ČR – David Nehasil.Foto: Deník

Na soutěž se sjeli sportovci z různých zemí Evropy, mezi nimiž nechyběli ani mistři světa a vítězové světového poháru z uplynulých let. V nejsilnější sestavě přijeli reprezentace Dánska a Švédska. I zástupci z České republiky si dělali naděje na dobrá umístění. Počasí tentokráte ukázalo dobrou vůli a předvedlo léto v plné kráse i když pro mnohé závodníky bylo tepla až moc.

Klasika

Nejdříve byl na programu nejdelší oficiální závod – ČEZ světového poháru, kterým je tkz. klasika. Závodníci nejprve musí absolvovat povinnou společnou lokalizační část v prázdné mapě, pak podle kategorií běží různě obtížné tratě orientačního běhu a v samém závěru je čeká střelba z malorážné pušky 2× 10 ran. V tomto závodě si v hlavní kategorii mužů elite nejlépe poradil s nástrahami tratě a střelnice Thomas Jensen z Dánska, který zvítězil před Ingemarem Ericssonem ze Švédska a Jaromírem Švihovským z České republiky. V elite kategorii žen zvítězila Gitte Möller před Mette Nielsen Möller (obě Dánsko) a Dianou Soldagg (Švédsko). V této kategorii byla z Českých závodnic nejúspěšnější Zuzana Nehasilová, která doběhla na 6. místě. Vítězi v dalších kategoriích klasického závodu byli: muži 16 – Martin Přibyl, ženy 20 – Kateřina Dubnová (oba ČR), muži 20 – Lasse Groen (Dánsko), muži 35 – Pavel Kass (ČR), muži 45 – Frank Braatz (Německo), muži 50 – Hans Wickbom (Švédsko) a ženy 50 – Mona Rasmussen (Dánsko).

Poté následoval doprovodný závod pro veřejnost, kde si děti i dospělí mohli vyzkoušet v jednodušší formě krásy i nástrahy tohoto mladého sportu.

Sprint

Druhý soutěžní den byl od rána opět ve znamení tropického letního počasí a na programu byl sprint. Divácky atraktivní disciplína, kdy jednotlivé kategorie absolvují nejprve první část krátkého orientačního běhu, pak je čeká střelecká položka na 5 ran vleže, kdy za každý nezásah musí oběhnout jeden trestný okruh, poté následuje další krátký orientační běh a druhá střelecká položka tentokráte ve stoje opět s trestnými okruhy za každý nezásah.

Zde se Česká republika dočkala historicky prvního vítězství v elitní kategorii mužů, kdy David Nehasil nedal nikomu šanci a díky skvělému běhu v terénu zvítězil před Thomasem Jensenem (Dánsko) a Ingemarem Ericssonem (Švédsko). V ženské elitní kategorii zvítězila se zapůjčenou zbraní Maria Andersson před Dianou Soldagg a Helenou Westling (všechny Švédsko), nejúspěšnější českou reprezentantkou byla opět Zuzana Nehasilová, která obsadila tentokrát 7. místo. V ostatních kategoriích byli vítězi sprintu tito : muži 16 – Martin Přibyl, ženy 20 – Adéla Burdová, muži 20 – Adam Přibyl (všichni ČR), muži 35 – Igor Gálus (Slovensko), muži 45 – Petr Vlček (ČR), muži 50 – Hans Wickbom (Švédsko) a ženy 50 – Mona Rasmussen (Dánsko).

Hodnocení

Závěrečným slovem předsedy mezinárodní federace orientačního biatlonu (IBOF) Hansem Wickbomem bylo zkonstatováno, že soutěž byla připravena na vynikající úrovni a pořadatelům bylo doporučeno podat kandidaturu na uspořádání Mistrovství světa v nejbližším možném termínu a to v roce 2012.

Pořadatelé tímto děkují všem svým organizátorům, rozhodčím a dalším kdo se na této soutěži podíleli, dále partnerům, provozovatelům střeleckého areálu v Ludvíkovicích a zástupcům měst Děčín a Jílové a Ústeckému kraji za podporu a pomoc při organizaci takového akce.

Český orientační biatlon si tedy nasadil svou laťku na úvod hned dosti vysoko a tak uvidíme, jak se bude dařit reprezentantům tohoto sportu na nadcházejícím Mistrovství světa v Belgii nebo na dalších závodech série světového poháru.

Autor: Luboš Přibyl

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE

Obešli hlavní jistič a nakradli elektřinu za skoro 200 tisíc

Na Šluknovsku předají každý rok pracovníci chudým dětem okolo 350 dárků.
11

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Výsledky voleb ve všech městech a obcích na Děčínsku

Děčínsko - Podívejte se, jak se volilo na Děčínsku. V Lobendavě nevyhrálo ANO, v Doubici dostalo stejně hlasů jako ODS.

Varnsdorf – Až ve dvanáctém soutěžním utkání si mohli fotbalisté Varnsdorfu vychutnat vítězství. To jim v důležitém utkání proti Frýdku-Místku vystřelil už ve 4. minutě Fahrudin Durděvič.