Tréninky povede Radek Špáta, který roky působil jako trenér v ústeckém klubu Aikido. „Jedná se o nesoutěžní bojové umění původem z Japonska. Nejde o medaile, úspěchy nebo diplomy," praví v rozhovoru pro Deník Radek Špáta.

Radku, můžete nám přiblížit, jak vůbec začal Aikido klub v Děčíně fungovat?
Důležitou roli v našem klubu hraje Jan Steklý. Otázkou vedení vlastního oddílu jsem se zabýval už delší dobu. Honzu znám zhruba dvacet let, ještě z doby, kdy jsem cvičil karate. Trochu jsme se o tom bavili a před rokem a půl se znovu potkali. A já se rozhodl, že bych chtěl vést vlastní oddíl. Honza mi navrhl, že v jeho Karate Dojo na Starém Městě v Děčíně jsou ideální podmínky pro výuku bojových umění a že bych mohl vyučovat právě tam. Rozhodnutí bylo jasné. Rád jsem založil Aikido Dojo u člověka, kterého znám tak dlouho, v prostorách, které jsou přímo určené pro výuku bojových umění.

Jaké zkušenosti s vedením Aikida klubu vůbec máte?
Co se týče výuky aikido, tak jsem roky působil v ústeckém oddílu jako jeden z trenérů.

Můžete čtenářům prozradit, co se vlastně pod názvem aikido skrývá?
Aikido je nesoutěžní japonské bojové umění. Vyznačuje se plynulými spirálovitými pohyby, které umožňují co nejefektivněji využít energii útočníkovy akce. Součástí je i trénink s tradičními zbraněmi, dechová a meditační cvičení. Je to vhodné pro muže a ženy všech věkových kategorií, protože technika vychází z přirozených pohybů a aktuálních možností každého cvičícího. Studium aikido bych doporučil především těm, kteří nehledají způsoby rychlého zneškodnění protivníka. Toto umění se snaží o nalezení ideálního pohybu mezi obráncem a útočníkem, který neskončí destrukcí protivníka. Každopádně existuje mnoho pohledů na aikido a je důležité, aby si každý udělal svou vlastní představu prostřednictvím své vlastní zkušenosti z tréninků.

Jak jste se vůbec k tomuto bojovému umění dostal?
Už od dětství jsem se vždy nějakým způsobem točil kolem asijských témat. Inspirovaly mě filmy, kde se objevoval hrdina, který umí nějaké bojové umění. Můj vstup do světa japonských bojových umění byl ve třetí třídě základní školy, kdy jsem nějaký čas chodil na judo. Potom jsem měl období "nindžů a kung-fu". To jsme s kamarády lítali po lese a cvičili podle vzorů z filmů nebo knih. Zlom nastal asi ve čtrnácti letech. Začal jsem trénovat karate v oddílu Radima Čejky. Zde jsem se také setkával s Honzou Steklým. Cvičením karate jsem se stále více prokousával k pojetí bojových umění, která by neměla vést k agresi, ale naopak pokoušet se nacházet přístupy, které vedou k etičtějšímu zacházení jak se sebou samým, tak soupeřem. Někdy kolem osmnácti jsem začal paralelně trénovat karate i aikido, které mě nakonec úplně pohltilo.

Na co se můžou případní zájemci těšit a co je u vás vlastně čeká?
V první řadě doufám, že se nám podaří společně vytvořit skvělou skupinu lidí, kteří se budou rádi setkávat v Dojo i mimo něj. Co se týká samotného aikido, tak nabídne zájemci možnost se smysluplně a dlouhodobě zabývat studiem a rozvojem vlastních fyzických i duševních schopností. Nabízí studium boje bez i se zbraněmi, který primárně nevede k agresi nebo destrukci sebe nebo protivníka. Nabízí dechová i meditační cvičení, která přispívají k rozvoji osobnosti. Co aikido zájemcům nenabídne jsou úspěchy ze soutěží, medaile, poháry, diplomy. Rád bych pozval všechny zájemce na náš nábor tento pátek od 16.30 do tělocvičny Karatedó Steklý na Starém Městě v Děčíně. Jestliže vám termín nevyhovuje, přijďte na jakýkoli jiný trénink. Více informací získáte na našem webu www.aikidodecin.cz.