Vstávalo se na sedmou hodinu, kdy začínala právě ranní praxe. Zbytek dne byl kromě jídel vyplněn zábavným programem, který naštěstí, díky počasí, mohl probíhat zejména ve venkovních prostorách, na travnatých i zpevněných plochách areálu a hřištích. „Letos nebylo možné držet stejný režim po celou dobu a tak probíhaly některé večery v duchu soutěží a jiné naopak v duchu trénování. Každopádně se nám podařilo najít dostatek času na odpočinek, odreagování a zábavu,“ poznamenal trenér Steklý a jeden z účastníků soustředění Kamil Ďurana dodal: „K tréninkům bych podotkl, že dle mého vlastního dojmu letos byly poněkud náročnější. Což je jedině dobře.“

Cvičilo se opravdu odpovědně, několikrát denně, a to jak v den příjezdu, tak v den odjezdu, bez původně plánovaného dne odpočinkového. Stejně tak výsledek závěrečných zkoušek STV hovoří ve prospěch. Všichni začátečníci složili svůj první, bílý, pás a z ostatních jen zlomek na zkoušce neuspěl. „Během trénování jsme přirozeně odhalili spoustu chyb, propotili nejedno kimono a nemálokrát spílali sami sobě za provedení technik, ale na druhou stranu jsme díky zaměření soustředění, letos hlavně kihonové (ty nejzákladnější) techniky, následně aplikované do kumite (boje se soupeřem) prozřeli v principech, které jistojistě využijeme v dalším cvičení, poznali účinnost svých technik při správném provedení a také zlepšili svoji fyzickou kondici,“ pokračoval Ďurana.

Některými proklínané a pro každého bolestí unavených svalů tvrdě zaplacené výběhy na blízký kopec Dymník byly zajímavým zpestřením tréninkového plánu, báječným zážitkem a také důkazem, že rozvoj v karate nelze omezovat jen na cvičení v dojo (tělocvičně) a kimonu.

“Natrénovali jsme tu hodně a viděl jsem, že všichni poctivě. Všiml jsem si také, že řada z vás udělala velký pokrok už v průběhu soustředění. Teď jsme všichni ideálně připraveni na další trénink, neboť naše tělo si zvyklo na zátěž a naše techniky se vytříbily několikanásobným opakováním. Ale je třeba nepolevit a pamatovat na slova pana Funakoshiho, který tvrdil, že opravdové karate je jako horká voda, která chladne, když ji stále neohříváme,” řekl na závěr trenér Jan Steklý.

Autor: Kamil Ďurana