Jednačtyřicetiletý lyžař měl původně v plánu závodit do příštího roku 2016, jenže v únoru se nepříjemně zranil. Při závodu Světového poháru v Arose si zlomil stehenní kost a musel na operaci. "Celkem dlouho jsem se z toho vylízával. Je to dobrý a pořád se to lepší, i když teď už pomaličku. Tu sezonu jsem ještě neodpískal a vím, že čtyři další mě v mém věku nečekají," řekl Kraus ČTK a deníku Právo.

Jeho aktuální stav je vcelku dobrý, přesto mu neumožňuje například běh. "Ostatní aktivity mi ale jdou docela dobře. Teď 15. září bych měl zkusit lyže a uvidím. Pak se rozhodnu, jakým způsobem se sezonou a koncem kariéry naložím," nastínil Kraus. A co rozhodne? "Konzultace s doktorama a můj pocit při ježdění," dodal dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný celkový vítěz Světového poháru.

Možnost konce kariéry ho nijak neděsí. "Zažil jsem toho hodně, takže by mi nevadilo, kdybych na podzim zjistil, že to nepůjde, a ohlásím, že končím. Myslím, že nárok na to celkem mám," smál se Kraus.

Rozhodovat se bude moci s klidným srdcem, výrazné lákadlo už před sebou podle svých slov nemá. "Nemyslím si, že bych to protáhl ještě za tuto sezonu, takže teď tam jsou závody SP, které se mi hodně líbí, třeba ve Val Thorens, kam se těším opravdu hodně. Mnohde mám nějaké osobní vazby," podotkl Kraus.

Manažerská pozice je krokem k tomu, co by mohl dělat po kariéře. "Už před dvěma měsíci jsme podepsali smlouvu. Já a můj kolega Jirka Tichý jsme založili společnost, která se zabývá adventure turismem, produkcí a manažerskou činností. Jedna z těch částí je docela intenzivní - právě péče o Evu Samkovou a snowboardcrossový tým," přiblížil Kraus.

A plány prý mají do budoucna poměrně velké. "Evka nám teď však zabírá hodně času. Je to příjemná práce na zajímavých věcech, takže se teď hlavně soustředíme na dobré nastartování té spolupráce s ní," vylíčil Kraus.

Spolupráce obou stran tak trochu vyplynula ze situace. "Ona i s celým týmem hledali a my jsme byli v dobrý čas na dobrém místě. Dobře to zafungovalo, ale to, jak to vzniklo, není tak důležité. Důležitější je, jak to teď bude fungovat a jak to bude pokračovat," zdůraznil Kraus.

Něco podobného ho lákalo již delší dobu. V kariéře toho navíc hodně zažil a byly chvíle, kdy se musel intenzivně starat o zastupování sebe samotného. "Takže jsem věděl, že tohle věc, která mě zajímá a baví. A využít to pro někoho jiného je ještě lepší, protože ve shánění peněz pro sebe jsem se tak dobře necítil, jako když je to pro někoho jiného."

Právě tyto zkušenosti pro něho budou obrovsky cenným vkladem. "Ty zkušenosti jsou veliký a důležitý. Samozřejmě i znalost lidí, kteří se v tom prostředí pohybují. Naše disciplíny jsou navíc tak podobné, že i ty praktické věci, co se týkají přejezdů, závodního dne a zabezpečení okolo, si jsou hodně podobné. I proto je mi to blízké," řekl Kraus.

Pokud by ještě nějaký čas závodně lyžoval, na kombinaci manažer a sportovec je připravený. "Tím, že jsme dva, tak ano. Jsme domluvení, že kdybych dál jezdil a tu kariéru protáhl, tak větší část práce připadne na kolegu Jirku Tichého," přiblížil Kraus.

Ať už to s lyžováním dopadne jakkoliv, bez aktivního sportu Kraus nebude. "Windsurfing by byl pro mě číslo jedna, ale ten je bohužel hůře dosažitelný tady v České republice. Pak taky golf, ale je toho více," řekl Kraus.