Na začátku července proběhl již 28. ročník mezinárodního cyklistického závodu žen v Krásné Lípě.

Ředitel Tour de Feminin, Jiří Vích vyzdvihl zajímavá čísla letošního klání. „Letos jsme například přivítali dvoutisící závodnici, kterou byla Rui Gutierez ze Španělska, a překročili 9000 najetých kilometrů," prozradil ostřílený Jiří Vích.

Máte za sebou 28. ročník Tour de Feminin. Jaký podle vás s odstupem času byl?
Myslím, že úspěšný. Spokojený byl i hlavní rozhodčí z Itálie. A podle toho, že se k nám většina klubů vrací, předpokládám, že spokojené jsou i závodnice a jejich doprovod. O čemž svědčí i děkovné e-maily, které od nich přicházejí. Samozřejmě, vždy se najdou detaily, které je potřeba vylepšit, vždy přijde někdo s něčím novým, ale to je potřeba, to nás posouvá kupředu. Letos jsme například přivítali dvoutisící závodnici, kterou byla Rui Gutierez ze Španělska, a překročili 9000 najetých kilometrů.

Celkové prvenství slavila zástupkyně Ruska Tatiana Antoshina. Byla to podle vás překvapivá vítězka?
Nemyslím si. Byla tu silná družstva, ale žádná cyklistka jako v minulosti nevyčnívala. Zvítězit mohla kterákoliv z nich. Vítězná Antoshina udělala rozhodující krok ke svému vítězství v časovce. Přesto měla velice křehkou pozici, kterou musela v poslední etapě navíc velmi obezřetně hájit, neboť třeba Američanky se netajily úmyslem Rusku ze žlutého trikotu nejlepší závodnice svléknout. Antoshina je třetí Ruskou, která náš závod vyhrála.

Nejlepší tuzemskou závodnicí byla Nikola Nosková. Jak jste byl spokojen s výkony českých cyklistek?
Vždycky potěší, když mezi nejlepší závodnice proniknou Češky. Vždyť kvůli nim závod vznikl a kvůli nim jej také děláme, aby měly kvalitně obsazený závod doslova za humny. Potěšující navíc je, že letos se na start závodu postavily hned tři závodnice, které jsou z nejbližšího okolí, tudíž měly i ohromnou podporu. Kromě toho se tu navíc ještě zrodila hvězda, která má nadějnou budoucnost, a důstojně zastoupila loňskou excelentní vrchařku Martinu Sáblíkovou. První vrchařskou prémii Nikola Nosková vyhrála ve druhé etapě hned na třetím kilometru po startu a pak už jen pokračovala ve vítězném vrchařském tažení, které dotáhla až do cíle. Z toho, že získala trikot nejlepší vrchařky, byla teprve osmnáctiletá Nikola zaskočena. Původně totiž chtěla zkusit vyhrát jen tu jednu prémii.

Nezaznamenal jste po organizační stránce nějaký větší zádrhel?
Letošní závod poznamenaly hromadné opravy silnic ve výběžku, kterým se tratě závodu musely přizpůsobit. Ale myslím, že jsme se s tím vyrovnali celkem obstojně a příští rok už děvčata pojedou po kvalitních cestách. Jediný velký zádrhel vznikl těsně před závodem, kdy se řešil problém průjezdu Šluknovem, ale ve spolupráci s městem se vše vyřešilo. Průjezd Jiříkovem zabezpečovalo kolem 80 pořadatelů.

Hádám, že pomalu začaly přípravy na 29. ročník. Máte už v hlavě nějaké změny?
Velice kladný ohlas měla časovka v Krásné Lípě, která přilákala spoustu diváků. Proto uvažujeme, že ji z Polska přesuneme do Krásné Lípy. Určitě budou drobné úpravy v trasách, neboť některé úseky silnic budou stále v rekonstrukci. Žádné větší změny zatím nechystáme.

Vy jste před pár lety říkal, že po 30. ročníku jako organizátor skončíte. Platí to?
Jak víte, říkám to po každé pětiletce. Ale ano, pak by měla v organizaci závodu pokračovat dcera Šárka s osvědčeným realizačním týmem. Ovšem pokud budou síly stačit, budu se kolem závodu motat stále.

Chtěl byste speciálně někoho pochválit za spolupráci při organizaci celé akce?
V prvé řadě město Krásná Lípa a jeho technické služby, bez nich by závod vlastně vůbec nemohl existovat. Za ta léta jsou sehraní a vědí, co je kde třeba. Poděkování zaslouží také všichni dobrovolní hasiči, policie ČR, městská policie a další nejmenovaní spolupracovníci a dobrovolníci z celého Šluknovského výběžku a Českokamenicka, ale také jednotlivá města a obce za pomoc při organizaci celého závodu. A pak samozřejmě děkuji všem sponzorům, bez jejich peněz by závod vůbec nebyl. V neposlední řadě patří poděkování také všem etapovým městům.