Jana Trojanová (19 let) se na české downhillové scéně zrodila již v loňském roce, poté co s přehledem vyhrála loňský 3DH Cup.
Pro letošní rok se tato mladá závodnice upsala rumburskému oddílu cyklistiky TJ Rumburk - Kolabrabec a posílila tak řady místních jezdců.
Svou skvělou formu z loňska potvrdila hned v prvním letošním závodě Českého poháru v Krupce, kde skončila na druhém místě za Němkou Harriet Rucknagel.
To, že je Jana z českých riderek nejlepší prokázala o týden později v závodě 3DH Cup v Meziboří, kde vybojovala zlato.
Mezi další úspěšné jezdce patří i rumburský Jakub Kříž, který se po Krupce drží na průběžném čtvrtém místě v kategorii pevných rámů. V Meziboří se umístil také na čtvrtém místě, což je úspěch, který si zaslouží uznání.
Lukáš Jirkovský, který v loňské sezoně skončil celkově druhý v hobby kategorii Českého poháru a letos musel povinně postoupit do nejvyšší elitní kategorie, se umístil na pěkném 17. místě v ČP. V Meziboří dojel jako osmý, a to s pouhými třemi vteřinami ztráty za vítězem.
Downhillový závod, je závod na terénním kole z kopce dolů. To tedy znamená střemhlav nejrychleji sjet kopec po téměř nemožném terénu, který by i zdatný chodec zdolával s obtížemi.
Trasa závodu vede většinou lesem, po kamení, kořenech, mokrém listí, v bahně, přes výmoly, úvozy, koryta a další různé překážky.
V lepším případě pořadatelé jezdcům, neboli riderům, jízdu znesnadní speciálně upravenými překážkami. Vítězem se stane ten, kdo dojede do cíle nejrychleji.