Česká Republika obdržela nabídku od prezidenta NBHA Germany k založení NBHA Czech Republic, což je po jedněch závodech velkým úspěchem.

Americká NBHA požádala Mezinárodní Olympijský Výbor, aby rychlostní soutěže byly v příštích čtyřech letech oficiálně zařazeny mezi olympijské sporty.

Isny se rozprostírá v údolí pod vrcholky švýcarských alp a sídlí v něm NBHA Germany, jejímž prezidentem je Werner Lieb.

Od tohoto velice příjemného a komunikativního muže obdržela jezdkyně Profiranče Dana Provazníková, stejně jako i ostatní westernoví jezdci z ČR pozvání k účasti na kvalifikaci pro účast na noční show největší westernové evropské akci Americana 2008, pořádané jednou za dva roky v německém Augsburgu.

Nutno podotknout, že NBHA má v rychlostních soutěžích Pole Bendin (Slalom tyčemi) a Barrel Race (Barelový závod) daleko tvrdší podmínky, než je tomu v České Republice, kde se každý závod jede dvoukolově, takže při neúspěchu v prvním kole je možnost opravy a z obou časů se vybírá ten lepší.

V NBHA se každý závod jede jednokolově, takže není možnost opravy.

Dalším rozdílem je shození tyče nebo barelu. V českých podmínkách se v takové situaci k výslednému času připočítá 5 trestných vteřin a jezdec tak splní podmínky kvalifikace, byť se špatným časem.

V NBHA shození tyče nebo sudu znamená diskvalifikaci bez možnosti opravy.

Dana Provazníková musela čelit nejen náporu ostřílených westernových jezdců NBHA, ale i novým podmínkám, které se dozvěděla těsně před startem.

Jednalo se o dvakrát bodovanou soutěž, takže sportovní westernová dvojice Provazníková – Gery v jednom dni absolvovali celkem čtyři závody. Dva v Pole Bendingu a dva v Barrel Race.

V soutěži Pole Bending Dana Provazníková s Gerym obsadili dvakrát 1.místo v D-1 (první divizi bodování šaspionátu NBHA) a získali tak 10 bodů a v soutěži Barrel Race obsadila 2 krát 3.místo v D-1 se skóre 6 bodů šampionátu NBHA Germany.

Dalším rozdílem v bodování rychlostních soutěží NBHA je rozdělení časů do divizí. V divizi D-1 jsou jezdci s těmi nejlepšími časy. Ale protože každý pátek není svátek a jezdci se nemusí i s dobrým koněm zadařit, je systém nastaven tak, že jeho čas se zapíše do divize D-2 nebo D-3 a tím i v této nižší divizi může obsadit 1.místo za což je náležitě odměněn jako v D-1.

Všichni čeští závodníci obdrželi od prezidenta NBHA nabídku k účasti na další kvalifikace šampionátu NBHA, a tím i k účasti na mistrovství Německa.

Tomáš Luczków