Město Děčín je totiž v letošním roce hostitelem mistrovství České republiky v orientačním běhu, který pod záštitou Českého svazu orientačních sportů pořádají Klub orientačního běhu Děčín společně s OK Jiskra Nový Bor.
Klasický orientační běh se odehrává v lese mimo diváckou veřejnost, divák může sledovat pouze start a doběh závodníků. My však v pátek 1. června uvidíme v Děčíně poměrně mladou a velmi atraktivní kategorii tohoto sportu –  městský sprint.

Rychlost, volba postupů, skvělá orientace na mapě, to jsou hlavní prvky, v nichž budou v tento den  soupeřit závodníci mistrovských kategorií od D,H16 až do D,H21, kteří si vybojovali postup na mistrovství republiky splněním předepsaných limitů. Uvidíme ale i běžce veteránských kategorií počínaje D,H 35 až do H75. Je připraven i závod veřejný. Klub orientačního běhu Děčín nezapomněl ani na zájemce z řad neorganizované veřejnosti. Pro ně jsou  připraveny tratě pro příchozí, a tak budou mít i ti, kteří tak zatím neučinili, příležitost si tento krásný sport vyzkoušet.
Centrum závodu bude ve sportovní hale v Maroldově ulici. První závodníci vystartují v 16.30. Občané Děčína je pak mohou potkat na Masarykově náměstí, v Křížové ulici, v Dlouhé Jízdě i v okolí zámku.

Těšit se můžeme na Jana Procházku, který v loňském roce obsadil ve sprintu na mistrovství světa osmou příčku,  dále na Danu Šafka-Brožkovou, která získala na mistrovství světa dokonce dvě stříbrné medaile, a to na klasické trati a ve štafetách.

Především se však můžeme všichni těšit na podvečer naplněný atraktivním sportem a zajímavými zážitky ze souboje mezi rychlým během a přesnou četbou mapy centra města.

KOB Děčín přeje všem závodníkům rychlé nohy a správný směr. Všechny důležité informace si zájemci mohou najít na stránkách republikového mistrovství  www.mcr2012decin. cz.

Čekám těžký a pěkný závod, tvrdí Dlabaja

Už zítra (pátek 1. června) se v Děčíně bude konat Mistrovství České republiky v orientačním běhu.

Mez žhavé kandidáty na nejcennější medaili patří také český reprezentant a pětinásobný tuzemský mistr (2005, 2007 – 11) Tomáš Dlabaja. „Poprvé otevírám mapu Děčína. Bude to náročný a snad také pěkný závod, tvrdí Dlabaj.

Sprint patří k vašim oblíbeným disciplínám, přesto jste na ME sprint vynechal. Nebyla to škoda?
Tohle je takové klišé dáno mými výsledky. Sprint není nijak má oblíbená disciplína, daleko radši mám lesní závody, především štafety. Ale na mezinárodních závodech se mi nečekaně podařilo prorazit právě díky sprintům. Proto jsem se na sprint začal zaměřovat víc než na jiné disciplíny. A medaile opravdu nebyla v minulosti daleko. Letošní rok je ale jiný, orienťák jsem posunul trochu na vedlejší kolej. Pracuji a studuji a na trénink nemám příliš čas. O to víc si ale těším a každý závod. Dle nominačních závodů pro ME nevypadala forma na sprint tak dobře jako pro lesní disciplíny. Navíc program ME ve Švédsku byl tak náročný, že bylo nutno dát si den volna. Proto jsem vynechal sprint. Pohledem zpět to byla určitě chyba, protože terén finálových lesních závodů byl nečekaně velmi špatně běhatelný a vůbec mi neseděl.

Sprint je velmi rychlý, jak mapujete? Při ražení a na další kontrolu běžíte po paměti nebo při běhu? Používáte vůbec v této  rychlosti buzolu?
Podle mě existuje při sprintu obrovské riziko chyby dáno „nedokysličeným" mozkem. Proto po paměti běžím jen malé úseky tratě a hodně často koukám do mapy. Mám pocit, že hodně světových závodníků také kouká do mapy opravdu často nebo je tady můj prostor pro zlepšení? Můj styl orientace je takový, že téměř při každém podívání do mapy kontroluji i buzolu. Samozřejmě v pravidelné městské zástavbě méně.

FAVORIT. Pětinásobný mistr ČR Tomáš Dlabaja.

Celý rok tvrdě trénujete, běháte, cestujete po závodech. Jaký je pro vás nejlepší odpočinek na získání sil do dalších závodů?
Paradoxně si nejvíc odpočinu na závodech a soustředěních, kde si můžu užívat běhání, jídlo a spánek. Po návratu domů musím dohánět resty ve škole a v práci. Tohle je také jeden z důvodů, proč asi jen těžko konkuruji profesionální světové špičce.

Jaký byste nám dal typ na vítězku v ženské elitě v Děčínském sprintu?
Sprint umí Eva Juřeníková, ale ta neběží. Těžko hledám jinou jasnou favoritku.

Jak se těšíte do Děčína na MČR v OB ve sprintu?
V Děčíně se rozhodne o nominacích pro MS. Český tým se právě vrací z první části nominačních závodů ve Švýcarsku. Poprvé si otvírám mapu Děčína a při pohledu na rozmanitý závodní prostor očekávám opravdu náročný a snad moc pěkný závod.