V biatlonu budou Ústecký kraj reprezentovat členové Klubu biatlonu Jílové. „Jsme jediným klubem v kraji, který je v tomto sportu aktivně zapojen," říká jednatel klubu a úspěšný republikový reprezentant z Mistrovství Evropy i Mistrovství světa Miroslav Bárta.

Přípravy na olympiádu ale nejsou vůbec jednoduché. „Stejně jako lyžařské oddíly bojujeme i my s nepříznivými sněhovými podmínkami, navíc nemáme k dispozici žádný vhodný areál, který by byl pro naše tréninky snadno dostupný," vysvětluje Bárta.

Až na výjimky se zatím na zimních olympiádách dětí a mládeže místním biatlonistům příliš nedařilo. Díky intenzivnější přípravě však klub věří, že se letos nominovaní mladí sportovci posunou směrem k lepším výsledkům. Klub budou reprezentovat Šimon Škaloud, Veronika Bártová, Lukáš Zámečník, Matouš Rychnovský, Eva Fialová a Nina Rambová.

V běžeckém lyžování se utkají mladí závodníci z oddílů soustředěných pod Okresním sportovním sdružením Teplice. Na olympijský svátek se připravují celoročně.

„Reprezentaci Ústeckého kraje v běžeckém lyžování budou tvořit závodníci TJ Lokomotiva Teplice v kategorii staršího žactva, mezi mladším žactvem budou reprezentanty zřejmě napůl zástupci TJ Lokomotiva Teplice a Baníku Osek," říká Yvona Rubášová, trenérka oddílu běžeckého lyžování TJ Loko Teplice.

Při minulých olympijských hrách, které se loni konaly na Vysočině, měla v běžeckém lyžování největší úspěch dívčí štafeta na 3 x 2 km klasicky ve složení Kateřina Radová, Viktorie Vágnerová a finišmanka Anna Dvořáková. Dívky vybojovaly třetí místo. Spolu s ostatními běžkaři do kraje přivezly šest medailí.

„Pro nadcházející olympiádu máme vyšší ambice v kategorii staršího žactva, ale obě dívčí kandidátky na nominaci jsou z mladšího ročníku 2003, což je znevýhodňuje oproti o rok starším soupeřkám. Závodnice Viktorie Vágnerová by ale mohla zasáhnout do bojů o nejvyšší příčky, stejně tak i štafeta," popisuje Yvona Rubášová.

V kategorii mladšího žactva je podle ní situace ještě komplikovanější. Umístění v první polovině startovního pole by bylo velkým úspěchem. Hlavním cílem je vybrat dobrého zástupce do tříčlenných štafet.

Navázat na úspěchy z Vysočiny prý bude těžké, na vině je i klesající podpora mládežnického sportu. „Maximum tíže je na bedrech rodičů, odhlédneme-li od toho, že všichni trenéři se dětem věnují téměř zadarmo. V našich amatérských podmínkách děláme vše, co je v našich silách, abychom uspěli," dodává trenérka Rubášová.