Spokojenost všech běžců, radost z pohybu v přírodě, nadšení diváci a úžasný moderátor Adam Nedvídek. To všechno provázelo Mistrovství České republiky v krosu, které se konalo ve fotbalgolfovém areálu Dymník.

Pořadatelský oddíl AC Rumburk mohl být nakonec spokojen, vše se povedlo na jedničku. „Vyhráli vlastně všichni. Pořadatelé v oranžových bundách, partneři a sponzoři, s kterými jsme do toho šli. Závod se probudil do krásného počasí, a když řeknu, že nám vše klapalo, je to veliká hrdost za všechny pořadatele," pochvaloval si Jan Rein, jeden z mnoha pořadatelů a zároveň předseda OV MČR.

AC Rumburk se zapsal do historie krosových mistrovství jako 56. pořadatel v pořadí, když první republikové mistrovství v krosu se běželo již v roce 1969. „Povedlo se nám připravit krosovou trať, která má opravdový certifikát, což znamená, že závody se mohou opakovat a závodníci i trenéři vědí přesnou délku závodu," prozradil Rein.

Jako hlavní závod se běžela desítka mužů. „A se srovnáním časů z atletické dráhy nebo silnice si teprve uvědomíte, jak je trať náročná, členitá a povrchově těžká! Vítěz Lukáš Kourek umí tuto trať pod třicet minut, což znamená rozdíl kolem tří minut. A to je důkaz náročnosti," má jasno Rein.

Neztratili se ani zástupci pořádajícího oddílu. Mezi mílaři si například pro pěkné desáté místo doběhl Jiří Podrazil, v ženách dosáhla Tereza Masopustová na osmnáctou pozici. Celkem se rozdaly medaile v jedenácti věkových kategoriích.

Vedle samotného tuzemského mistrovství si v průběhu dne zaběhali na minikrosu i děti I. stupně ZŠ. Celkovým vítězem mezi školami se stala ZŠ Vojtěcha Kováře z Rumburku a za odměnu pojede na velikou atletiku – Memoriál Josefa Odložila.

Dále si trať mistrovského závodu vyzkoušelo na třicet spokojených běžců ve veřejném závodě.

„Rád bych také vyzdvihl řadu významných hostů, kteří k nám dorazili. Nechyběl zde hejtman Oldřich Bubeníček, dále jeho náměstkyně Jana Vaňhová, starosta města Rumburku Jaroslav Sykáček, místostarostové Alois Kittl a Jiří Pimpara, senátor Zbyněk Linhart, ředitel ČAS pan František Fojt a členové výkonného výboru ČAS Adriana Dvořáková a Jiří Topinka," dodal Rein.

Vše se konalo pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje. Velkou podporu této sportovní akci poskytlo město Rumburk. Nechyběl ani dohled významných sportovců, v čele se světovým rekordmanem Tomášem Dvořákem.

MČR V KROSU 2015 – VÝSLEDKY

Junioři: 1. D. Kubec (Pardubice), …23. S. Richtr, 24. V. Janeček, 25. V. Hladík (všichni AC Rumburk). Dorostenci: 1. J. Žaluda (Nové Město n. M.), …44. P. Korinek (AC Rumburk). Žáci: 1. D. Kotyza (VSK Brno), …31. M. Gajdoš (TJ Rumburk). Ml. žáci: 1. J. Jiránek (PROVOD Ústí n. L.). Ženy: 1. L. Sekanová (USK Praha), …18. T. Masopustová (AC Rumburk). Juniorky: 1. M. Stránská (Č. Třebová), …23. A. Lhotáková (TJ Rumburk). Dorostenky: 1. A. Prokešová (Olymp Brno). Žákyně: 1. B. Havlíčková (Č. Budějovice). Ml. žákyně: 1. K. Sasynová (Třinec). Muži – vytrvalci: 1. L. Kourek (Nové Město n. M.), …24. H. Schwarz (TJ Rumburk). Muži – mílaři: 1. P. Vitner (Nové Město n. M.), …10. J. Podrazil (AC Rumburk), 24. M. Přibyl (ASK Děčín), 26. P. Vodička (Varnsdorf).