Počasí ukázalo téměř všechny svoje podoby včetně deště, sluníčka, mlhy, padajících krupek, větru a chvílemi i modré oblohy. Přesto se organizátoři nezalekli a rozhodli se závod uspořádat.

Závod začal úderem desáté hodiny, kdy se na trať vydali nejmenší závodníci, kteří absolvovali trať v délkách od 500 m do 5 km. Následně průběžně startovali ženy a starší dorostenci v závodě na 10 km. Hlavní závod na 15 km mužů začal v jedenáct hodin. Intervalový start zajistil rozložení startovního pole a napjaté očekávání, kdo se stane vítězem Zlaté lyže Lužických hor, až do vyhlášení.

„Závodníci nebyli na trati ušetřeni deště a v okolí vleku i silného větru. Místy byla trasa podmáčená a vlivem tání se jelo doslova na vodě. Sjezdy byly velice rychlé a stoupání náročná. Kapitola sama pro sebe bylo mazání lyží. Neprohloupil ten, kdo mazal kombinaci tekutých vosků tzv. klistrů. Na skluznicích lyžařů jsme mohli vidět paletu barev od stříbrné, černé, červené, žluté až po oranžovou,“ poznamenal ředitel závodu Jan Šmíd.

Absolutním vítězem, obhájcem z minulého ročníku a legendou závodu se stal Jan Doubek z domácího klubu SKI Polevsko. Jeho jméno tak bude po několikáté zdobit štítek na starodávné zlaté lyži. Druhý borcem v kategorii muži 19 – 39 let se stal Ondřej Teplý z OK Úvaly a třetí příčka patřila Františku Dvořákovi ml. ze Cvikova. Ze zástupců Děčínska se nejvíce v této kategorii dařilo T. Podrazilovi z Varnsdorfu, který skončil pátý. Osmou příčku vybojoval A. Vohanka z CC Varnsdorf a desátý byl O. Králíček z Horního Podluží.

V mužích 40 – 59 let se stal vítězem a zlatou medaili si odnesl Miroslav Kronika z Nového Boru. Stříbrnou medaili obdržel Václav Zemler z KIWI Varnsdorf a třetí dojel německý závodník Gerold Müller za Bertsdorfer SV. Čtvrtý skončil děčínský P. Koloušek a další závodník z Děčína M. Peterka doběhl na šestém místě. Českokamenický R. Šustr vybojoval osmé místo.

Kategorii muži nad 60 let ovládl František Dvořák st. ze Cvikova a ženám opět vládla stálice polevských závodů Věra Utínková ze SKI Polevsko.