Z amerických ledových ploch si teď na týden odskočili na Českolipsko.

Dvaadvacetiletá kanadská rodačka Cortney Mansourová s rodákem z Děčína Michalem Češkou v minulém týdnu trénovali na zimním stadionu v České Lípě. Jinak se připravují v americkém středisku Novi v tréninkové skupině kouče Igora Shpilbanda.

„Mám tady v České Lípě příbuzné a už jednou jsme se na místním stadionu byli podívat na tréninku klubu. Líbí se nám tady a je tu klid, akorát tady máte pořádnou zimu,“ směje se krasobruslař Michal Češka, který si našel čas i na rodinu.

„Navštívil jsem rodiče a prarodiče. Bylo to moc fajn. Pendlovali jsme mezi Českou Lípou, Děčínem a Prahou. Byli jsme tu skoro dva týdny. Hlavně se ale trénovalo,“ zdůraznil.

Se svou sportovní partnerkou tento týden zamíří na Mezinárodní mistrovství České republiky, které proběhne v Košicích.

„Na mistrovství se rozhodne o nominaci na evropský i světový šampionát. Budou tu páry ze Slovenska, Maďarska a Polska. Jelikož druhý český pár odřekl, nominaci na Evropu máme skoro jistou. A v Košicích? Chceme se porvat o celkové prvenství,“ má jasno Češka.

Účast páru na únorových hrách v jihokorejském Pchjongčchangu však byla ještě před pár dny značně nejistá. Na rozdíl od jiných mezinárodních soutěží by Cortney bez českého občanství nemohla na olympiádě startovat v českých barvách.
Minulý týden ale přišla skvělá zpráva.

„Konečně se to podařilo a už asi týden má Cortney české občanství i rodný list. A během pár dnů by měla mít i český pas. Je to vstupenka na olympiádu,“ dodává Češka. Prozradil, že s Cortney jsou párem jen na ledě, i když v Americe spolu žijí v jednom bytě.

Pár, který spolu tančí již čtyři roky, si účast na hrách v Jižní Koreji zajistil na kvalifikačním závodě v Oberstdorfu.

Porotu tehdy zaujali hlavně ve volném tanci, kdy si vytančili páté místo. Tanečníci se rozhodně v budoucnu chtějí sunout na vyšší místa. „Na mistrovství Evropy jsme se loni umístili třináctí, tak bychom se chtěli posunout alespoň o jedno číslo. Ale víme, že to bude těžké,“ svěřuje se krasobruslař.

Odlet na olympijské hry je naplánován na 5. února. „Zpátky do Spojených států letíme 19. prosince. Tam se budeme opravdu intenzivně připravovat právě na Evropu, budeme na to mít tak tři týdny. Tréninky se pak budou samozřejmě stupňovat. No a pak už ta olympiáda. Musím zaklepat, zatím vše okolo příprav klape. Snad to tak bude pokračovat podobně i nadále,“ dodal sympatický krasobruslař z Děčína.