Po těžkém pádu a zlomenině stehenní kosti se už spekulovalo o tom, že skikrosař Tomáš Kraus ukončí svou bohatou a úspěšnou sportovní kariéru.
Jenže ikona skikrosu končit nechtěla. Děčínský rodák se po těžkém zranění chtěl vrátit, poslední listopadový den pak padlo definitivní rozhodnutí.

Čtyřnásobný vítěz Světového poháru oznámil odchod do sportovního důchodu na pondělní rozlučkové party v Praze. „Měl jsem za sebou dva tréninky na ledovci. Nevypadalo to špatně, ale na plný závod to rozhodně nebylo. Doktor mi pak řekl, že do konce roku to na závodění opravdu není. A tím, že už děláme spoustu jiných věcí, nebyly důvody vyčkávat, jestli se ta noha zlepší. Takže jsem se rozhodl tak, že skončím. Raději nohu pořádně vyléčím, abych s ní pak mohl fungovat na sto procent," přiznal Kraus v rozhovoru pro Deník.

Pro většinu sportovců je oznámení konce kariéry docela bolestné. Jak to bylo u 41-letého Krause? „Těžké rozhodování to nebylo. Jenže pak jsem kamarádům volal, že se bude jednat o večírek, kde se rozloučím s kariérou. A najednou se to moc lehce neříkalo," usmíval se.

Mistr světa a Evropy, vítěz Světového poháru. Parádní úspěchy. Jeden ale Krausovi chybí. Ten olympijský. „Olympiáda je věc, která mi prostě nevyšla. Na druhou stranu spolupracuji s Evkou (Eva Samková) a pomáhám Andree Zemanové. Takže si myslím, že s olympiádou nekončím. Můžu tam uspět díky lidem, se kterými spolupracuji," má jasno rodák z Děčína.

Ten si vydobyl dvě přezdívky – Fík a Řezník. „Fík je přezdívkou z mládí, to nemá žádný příběh. Řezníka mi s nadsázkou přisoudil jeden kamarád. Ve skikrosu je důležité, mít nějakou pověst. A nezapomenout na ostré lokty. Když s tím přišel, měl jsem za sebou několik závodů, ve kterých jsem soupeře postrčil a sám se nenechal vyhodit z tratě," vzpomíná.

Do paměti se Krausovi zapsaly závody, které jsou už přes deset let staré. „V hlavě mám dva. Nejprve to byl v roce 2002 první start na Světovém poháru. Přijeli jsme tam s Kubou Novotným a já to nečekaně vyhrál. Dalším silným zážitkem byl rok 2005 a světový šampionát. Nebyl jsem favoritem a přesto se mi podařilo zajímavým způsobem zvítězit," zdůraznil dvojnásobný otec.

Že by se Kraus po ukončení aktivní kariéry nudil? V žádném případě. „Právě odjíždím z Prahy do rakouského Montafonu, kde čeká Andreu zemanovou Světový pohár. Pak budu pár dní doma a zase jedu na to samé místo za Evčou Samkovou. Konec roku strávím v Česku. Doufám, že napadne nějaký sníh a bude možnost lyžování," pevně věří. Kraus navíc už před rokem s kamarádem rozjel cestovní kancelář zaměřenou na lyžařské a surfařské zážitky.

„Budu dělat klasickou manažerkou činnost. Je to o jednáních a shánění finančních prostředků. Věřím, že můžu Evě Samkové předat i něco ze zkušeností, které jsem načerpal. A Evča je dobrá posluchačka. Jdu do toho s vědomím, že jsem něco zažil a můžu jí to předat," říká Kraus, který vzápětí dodává. „Tím, že něco tvoříme, tak budu mít na rodinu méně času. Ale zase v zimě budu doma přeci jen o něco častěji."

TOMÁŠ KRAUS

Datum narození: 3. března 1974, Děčín
Výška a váha: 183 cm, 90 kg
Největší úspěchy: dvojnásobný mistr světa (2005 a 2007); mistr Evropy 2003; vítěz celkového hodnocení Světového poháru v akrobatickém lyžování 2006; 4× vítěz SP ve skikrosu (2005–06 a 2008–09), vítěz 15 závodů SP.
Rodina: ženatý, manželka Lenka, dcera Lucie, syn Tomáš.