Zástupci OST Varnsdorf zazářili na 19. mistrovství České republiky v silovém trojboji, které již tradičně pořádalo sportovní centrum města Nymburk.

Na republikové měření sil dorazilo 48 závodníků a závodnic, startujících za bezmála 30 sportovních oddílů z celé České republiky.
Díky splnění kvalifikačního limitu měl tu čest si v Nymburku zazávodit Jan Pianka z Oddílu silového trojboje Varnsdorf. Bohužel byl ve ,,své“ váhové kategorii (do 59 kg) sám a tak byl přiřazen do kategorie do 66 kg. Tím měl Honza tu čest poměřit síly s legendou českého silového trojboje Karlem Rusem a samozřejmě dalšími závodníky této váhové kategorie. Oporu v přípravě a na samotné soutěži mu byli kolegové z oddílu a to Dan Pianka a Mirek Tarnóczy.

Varnsdorfský borec nenechal nic náhodě, dal si záležet na stravě a pohlídal si tělesnou váhu již v přípravě. S hmotností 57 kg byl Honza nejlehčím závodníkem.
Soutěž začala jako tradičně dřepem, který byl doménou již zmíněné legendy Karla Rusa z pořádajícího oddílu. Jan si nechal na první pokus naložit 145 kg, které s přehledem zvládl. Po úspěšném druhém pokusu s hmotností 155 kg, si nechal na třetí pokus naložit úctyhodných 165 kg. Tato hmotnost byla dlouhodobým Honzovým strašákem. Tentokrát, ale nenechal nic náhodě a předvedl krásný platný pokus. Tímto si zapsal ve dřepu 165 kg, vylepšil tím své osobní maximum o 10 kg a zároveň si zajistil průběžné druhé místo za Karlem Rusem, který dřepl hrozivých 250 kg.

Další disciplínou byl benchpres, ve kterém je již tradičně nejsilnější Tibor Šalát. Papírově byla tato disciplína doménou právě Tibora Šaláta, který nakonec zatlačil v této kategorii nejvyšší váhu a to 152,5 kg. Honza začal zajišťovacím pokusem na 100 kg, které s přehledem zvládl. V sérii druhých pokusů úspěšně zatlačil 105 kg. Na třetí pokus si nechal naložit 110 kg, váhu, kterou na loňském mistrovství České republiky zvládl. Bohužel třetí pokus nebyl kvůli technické chybě uznán.

Závěrečnou a rozhodující disciplínou, ve které se rozhodovalo o prvním a druhém místě na stupních vítězů byl mrtvý tah. Papírově nejlepším závodníkem v této disciplíně byl právě varnsdorfský Honzik Pianka. Honza začal disciplínu na 180 kg a byl úspěšný. Druhý pokus na 192,5 kg zvládl též úspěšně, a začal stahovat velký náskok Karla Rusa z první disciplíny. Na třetí pokus si nechal naložit 205 kg (víc jak 3,5 násobek své tělesné váhy). Mohutným záběrem Honza činku ,,odlepil,, od země a předpisově dotáhl. Tímto si zlepšil své osobní maximum. Zároveň tímto pokusem vytvořil národní rekord v mrtvém tahu v kategorii do 59 kg. Bohužel tato váha nestačila na první místo v celkovém pořadí.
V konečném pořadí obsadil Honza krásné druhé místo mezi závodníky z vyšší váhové kategorie. V malých medailích za jednotlivé disciplíny získal Honza jednu zlatou za mrtvý tah, jednu stříbrnou za dřep a jednu bronzovou z benchpressu.

Oddíl silového trojboje Varnsdorf nakonec obsadil v kategorií týmů celkově vynikající šesté místo z celého Česka.

AUTOR: MIROSLAV TARNÓCZY