Jako v uplynulých ročnících nejdříve závodily dětské a žákovské kategorie na kratších tratích, kde hráli prim zejména závodníci pořádajícího Klubu biatlonu Jílové, kteří zde získali tři vítězství.

Na start se u hasičské zbrojnice v Děčíně Křešicích postavilo 55 závodníků a závodnic, kteří v kategoriích od dorostu po veterány absolvovali trať hlavního závodu dlouhého 6,5 km, který vede k rozhledně na Chlumu a zpět.

Letošní ročník neměl ve svých řadách žádného favorizovaného závodníka, a tak všichni očekávali, jak vše dopadne. Po hlášení z poloviny trati u rozhledny na Chlumu přivedl celé závodní pole Jiří Novotný z Kateřinek, následovaný Vladimírem Šrachtou z Munro Sprint Cvikov a Jiřím Vlčkem ze Spony Teplice. Po několika dalších minutách se již na dlouhém cílovém seběhu objevil na první pozici skutečně Jiří Novotný, který v čase 30:15 zvítězil celkově a současně i v kategorii mužů do 49 let. Druhé místo si pak díky nejrychlejšímu času ve druhé polovině závodu připsal Martin Přibyl z pořádajícího Klubu biatlonu Jílové a zvítězil tak mezi juniory. Těsně za ním doběhl ve vynikajícím osobním výkonu nejlepší z kategorie mužů do 59 let Vladimír Šrachta. Teprve čtvrté místo pak patřilo nejlepšímu z mužů do 39 let Jiřímu Vlčkovi.

Obdobně jako v mužských kategoriích dopadly kategorie ženské. Nejrychlejší ženou v cíli byla ještě věkem žákyně Tereza Hrochová z AC Česká Lípa, před další žákyní Annou Žabovou ze Slavie Děčín, které startovaly v kategorii dorostenek. Třetí místo pak patřilo první ženě v pořadí Ladě Nebeské z KB Jílové.

Letošní ročník tohoto závodu se tak zapíše do historie, kdy hlavní mužské a ženské kategorie utrpěly porážky od veteránů a žákyň. Bude tak výzva do nastávajícího ročníku pro muže a ženy tyto prohry odčinit. Pořadatelé tímto děkují všem, kteří se letošního Běhu na Chlum podíleli jak organizačně, tak i podporou a dále všem zúčastněným 93 aktivním sportovcům a zvou k další účasti na dalším ročník v roce 2012.

Vítězové: děti do 3 let – A. Slavík (Slavie Děčín), děti do 5 let – V. Novotný (Dukla Liberec), žákyně do 7 let – V. Švirlochová, žáci do 7 let – V. Hois (oba KB Jílové), žákyně do 9 let – V. Šafaříková, žáci do 9 let – V. Kikal (oba ASK Děčín), žákyně do 11 let – El. Kohlertová (Lovosice), žáci do 11 let – M. Hroch (AC Č. Lípa), mladší žákyně – K. Sihelníková (Ski Polevsko), mladší žáci – M. Štyks (Litoměřice), starší žákyně – T. Hrochová (AC Č. Lípa), starší žáci – V. Stránský (KB Jílové), dorostenky – T. Hrochová (AC Č. Lípa), dorostenci – V. Plaček (ASK Děčín), juniorky – L. Žabová (Slavie Děčín, junioři – M. Přibyl (KB Jílové), muži veteráni – Z. Málek (AVC Praha), muži do 59 let – V. Šrachta (MS Cvikov), muži do 49 let – J. Novotný (Kateřinky), ženy – L. Nebeská (KB Jílové) a muži – J. Vlček (S. Teplice).

LUBOŠ PŘIBYL