Liberecký rodák Jan Vaner přišel před sezónou do děčínského týmu GT KUR sport jako posila k Milanu Myšíkovi, a přesedlal tak na kola značky GT Sanction. Když si Myšík před sezónou obnovil zranění ramene a musel na operaci, připadla hlavní role na Vanera, který si ve stále rok od roku větší konkurenci vede skvěle. Po třech odjetých závodech z šesti je na průběžném druhém místě mezi duem Prokop a Tejchman, kteří patří do světové enduro špičky.

Po dvou úvodních závodech, v Koutech nad Desnou a na Ještědu, které dokončil na šestém místě, se posunul v hodnocení na Zadově, který se jel minulý víkend a v němž si dojel v součtu pěti rychlostních zkoušek pro páté místo.

Vaner se také zúčastnil italského závodu Superenduro v Canazei v Dolomitech na konci června, kde v našlapané konkurenci nejen italských hvězd, ale i špičkových závodníků z Německa a Švýcarska, obsadil celkové jedenácté místo a čtvrté v kategorii Masters I.

„S vývojem sezóny jsem zatím spokojený, konzistentnost výsledků mě těší a výborný materiál od GT a KUR sportu drží skvěle," libuje si 33letý fousáč z Liberce, kterého mrzí malé chyby, které ho ve finále stojí drahocenné sekundy. ,,Nejsou to zásadní chyby, ale takových malých záseků je víc, než by bylo zdrávo. Ale věřím, že se jich v druhé polovině sezóny vyvaruji," uzavřel první část sezóny Honza Vaner, který se nyní připravuje na další zahraniční závod na trojzemí Rakousko, Itálie a Švýcarsko v Reschenpassu.

V české enduro sérii si výborně vede i Martin Krsek v kategorii Masters 40+. I přesto, že letos oslavil padesátiny a bojuje s o deset let mladšími závodníky, se drží průběžně na deváté pozici a také potvrzuje stabilní výsledky celou sezónu.

V kategorii Masters 40+ zahájil sezónu skvěle Milan Myšík starší, který na svém premiérovém závodě v Koutech nad Desnou zajel šesté místo přesto, že byl nejstarší účastník z celkového počtu téměř čtyř stovek závodníku. Poté ho ovšem skolila borelióza, a tak se šéf týmu připravuje na podzimní část sezóny.
Děčínský enduro závodník Ondřej Fiala se soustřeďuje na německou Sram Enduro Serii, ve které je před posledním závodem na průběžném 40. místě. Poslední závod této série čeká Ondru Fialu 18. září v Leogangu.

O výborný výsledek se postaral Tomáš Brožík na závodě světové fourcrossové série v Jablonci nad Nisou na konci července. Na nominačním závodě na světový šampionát, který se jede v září v Itálii, obsadil sedmé místo. Smůlu si vybral Hynek Strouha, který po nadějném třetím místě v kvalifikaci spadl hned v první vyřazovací jízdě.

O konečné nominaci na mistrovství světa ve fourcrossu se rozhodne první zářijový víkend v Litoměřicích. Oba závodníci, jak Strouha, tak Brožík, mají nominaci jen ve svých rukou.