Závěrečný podnik Poháru libereckého kraje v triatlonu a duatlonu se tak rekordním počtem 120 startujících zařadil mezi absolutně největší duatlony pořádané v České Republice. Meteorologové naštěstí pěkné počasí avizovali v dostatečném předstihu a tak bylo pro závodníky připravené dostatečně velké depo a také „obří“ startovní koridor na bývalém fotbalovém hřišti v blízkosti místního přírodního koupaliště.

Startovní výstřel starosty Kytlic pana Janouškovce byl sice o pár minut opožděn kvůli velkému náporu závoduchtivých nadšenců u prezentace, ale jen málokomu to v pohodové atmosféře vadilo. Jedním z mnoha potěšitelných faktů byl velký zájem diváků, kteří se pro přehledné sledování závodu nemuseli vzdalovat daleko od stadionu. Trať je kvůli atraktivitě koncipována tak, aby se neustále bylo na co dívat, jedním z nejpřitažli­vějších míst je obvyklý „cyklokrosový“ výběh schodů na stadion s kolem na zádech, kde dochází k mnoha pozoruhodným situacím.

Hromadný start všech kategorií na delší i kratší trati byl letos opravdu úchvatný jak pro borce, kteří dravě vyrazili za svým cílem ihned od prvních metrů, tak pro ty, kteří se do náročné trati pouštěli s větší rozvahou. První běh ovládli od první metrů specialisté běžci ze štafet (běžec – cyklista), kde nejen svou vytáhlou postavou vyčníval mnohanásobný medailista z republikových krosů Tomáš Krutský.

Úplně první ale překvapivě předával štafetu orientační běžec Kolařík. S nevelkou ztrátou na štafety přibíhala do depa skupinka největších favoritů hlavního závodu, kteří si zatím hlídali svoje pozice před náročnou cyklistickou částí. Při prvním průjezdu stadionem se na čele usadila silná dvojice Podrazil – Francke, která těsně stíhala vedoucího jezdce ze štafety Bikeskiatlon LBC a zdálo se, že se schyluje k úchvatnému souboji o vítězství, které bude napínavé až do posledních metrů.

Z tohoto souboje bohužel sešlo, protože Franckeho postihl v druhém okruhu defekt a nemohl tak svádět další boj s ďábelsky jedoucím Jirkou Podrazilem, který se na kole dostal i před vedoucí štafetu. Michal Francke ale zaslouží velký obdiv za to, že výborně rozjetý závod nevzdal a dokončil ho hluboko v poli poražených. Podrazila ani jisté vítězství v hlavní kategorii neuspokojilo a našel v sobě ještě síly na to aby bojoval s Krutským z vedoucí štafety o absolutní vítězství. To se mu nakonec nepodařilo, ale to na jeho famózním výkonu nic nemění. Podobně suverénně si vedla v ženách Katka Loubková, která u nás ve své současné formě jen těžko hledá soupeřky. Výrazný posun letos zaznamenala kategorie OPEN, kde se letos představilo více něž 30 borců včetně několika odvážlivců na terénních koloběžkách, kteří dokazovali, že kolo není vždy rychlejší…

Podle slov pořadatelů je hlavním cílem akce již od prvopočátku především přilákat nejen výbornou konkurenci, ale zejména širokou veřejnost do půvabného kouta Lužických hor a udělat zde něco pro svoje zdraví duševní i fyzické, potkat přátele – zkrátka příjemně strávit čas. Tento záměr se letos bezesporu podařilo naplnit.

Díky za to patří všem pořadatelům, sponzorům, závodníkům i divákům bez nichž by se tato akce nemohla uskutečnit. Kompletní výsledky na www.bike24.cz.

Autor: Miloň Németh