Již pojedenácté se o víkendu sjeli šachisté do Krásné Lípy, aby se utkali o vítězství v tradičním šachovém turnaji Open České Švýcarsko. Překvapivým vítězem se stal liberecký junior Marek Braun, který ani jednou neprohrál, šestkrát zvítězil a třikrát remizoval. Největší favorit turnaje, mezinárodní mistr Grigorij Bogdanovič, se musel tentokrát spokojit s druhým místem, jelikož klíčový souboj s Braunem dopadl v jeho neprospěch. Na třetí příčce skončil obhájce loňského prvenství Petr Kučera ml. z Nového Boru.

Těsně pod stupni vítězů skončil zástupce domácího oddílu a současně ředitel a organizátor turnaje Jiří Průdek. Pátá příčka patřila předsedovi Šachového svazu Libereckého kraje a současně činovníkovi oddílu 1. Novoborský ŠK Viktoru Novotnému, který pomohl pořadatelům se zajištěním aktuálních zpráv z turnaje pomocí novoborských webových stránek.

O pořadí hráčů se stejným bodovým ziskem rozhodlo dále pomocné hodnocení, tzv. Buchholz.

Nejmladšími účastníky turnaje byli devítiletí Jiří Liška z ŠK ZŠ Tyršova Česká Lípa a Jan Vykouk z oddílu DDM Most. Oba hráli na svůj věk velmi pěkně a nezlomily je ani četné prohry. Zejména Jan Vykouk se dokázal se ziskem 3,5 bodu úspěšně revanšovat i několika mnohem starším a zkušenějším soupeřům.

Turnaj se hrál současně jako Regionální přebor jednotlivců v praktickém šachu (Region „Západ“ je v podstatě tvořen okresem Česká Lípa a dvěma oddíly Šluknovského výběžku). Regionálním přeborníkem, který získal právo účasti na Krajském přeboru jednotlivců v rámci turnaje Metalmex OPEN Liberec 8.-15.8.2009, se stal Petr Kučera mladší z Nového Boru.

Turnaje se zúčastnilo téměř 60 hráčů z České republiky, Německa a Ruska. Hrálo se s pomocí moderních digitálních hodin s přidáváním času, což je patent, který zpopularizoval bývalý mistr světa Američan Robert Fischer. Po každém tahu hodiny přidají 30 vteřin na přemýšlení. Zabrání se tak situacím, kdy hráč stojící na výhru prohraje jen v důsledku vyčerpání svého času.

Konečné pořadí 11. ročníku OPEN České Švýcarsko 2009:

1. Marek Braun (Desko Liberec) 7,5 bodu, 2. Grigorij Bogdanovič (Bad Mergentheim) 7 bodů, 3. Petr Kučera (1. Novoborský ŠK) 6,5 bodu, 4. Jiří Průdek (TJ Krásná Lípa) 6 bodů, 5. Viktor Novotný (1. Novoborský ŠK) 6 bodů, 6. Petr Fojtů (Biomedica Říčany) 6 bodů, 7. Zdeněk Most (ŠK Global Sokolov) 6 bodů, 8. Břetislav Dalecký (1. Novoborský ŠK) 6 bodů, 9. Evžen Blaháček (Desko Liberec) 6 bodů, 10. Milan Šnorek (ŠK AD Jičín) 6 bodů, 11. Martin Vesecký (Jiskra Nový Bydžov) 6 bodů, 12. Vladimir Šaburov (Fürstenwalde) 5,5 bodu. Jiří Průdek.

Alexandr Vanžura