„Největší ztráty vidíme v kulturistice, zaplacené licence, náročná příprava kluků, ovšem bez jediné soutěže z původně pěti naplánovaných,“ kroutil hlavou předseda klubu Jan Pianka.

Honzo, pojďme nejprve čtenářům přiblížit, kdy vůbec vznikl váš klub?
Oddíl byl pod původním názvem Oddíl silového trojboje Varnsdorf, o.s. založen 28. března 2008. Transformací došlo časem ke změně názvu, který nyní zní OST Varnsdorf, z.s.

Kolik máte aktuálně členů?
Aktuálně má OST Varnsdorf, z.s. sedm stálých členů v odvětví silového trojboje. Ovšem vzhledem k rozšíření silového sportu v našem městě, došlo letos k zakoupení licence také v oblasti kulturistiky, kde máme další dva členy.

Vy máte na kontě řadu velkých úspěchů. Které patří v historii klubu k těm největším?
Velkých úspěchů dosáhl oddíl opravdu nespočet, hrozně těžko se vybírá to nejlepší. Držíme celou řadu světových i evropských rekordů, dále máme hromadu vítězství v absolutním pořadí bez ohledu na národní, či nadnárodní soutěže.

Jak si podle vás stojí silový trojboj v konkurenci ostatních sportů?
Silový trojboj podle mě získává na popularitě. Je to vidět hlavně na členských základnách a na vzniku dalších oddílů. Za zmínku určitě stojí, že se každoročně objevuje na soutěžích stále více dorostenců a juniorů, což věští našemu sportu jistě dobrou budoucnost.

Finance neodbytně patří k fungování sportovních klubů. U vás to nebude výjimka, že?
Finanční stránka oddílu patří jistě k těm lepším v rámci Česka a to vzhledem k funkčnímu dotačnímu systému města Varnsdorf „Koncepce podpory sportu ve městě Varnsdorf“. Využíváme možnosti nadstandardní reprezentace, protože se pravidelně účastníme řady nadnárodních šampionátů. Tyto finance pokryjí většinu nákladů spojené s licencí a hlavně s náklady na jednotlivé soutěže, jako je cestovné, startovné, nebo ubytování.

Pokud si dobře pamatuji, vy a bratr Daniel jste kdysi sbírali také parádní úspěchy. Můžeme vás ještě vidět v akci?
Já a bratr Dan jsem zakladatelé oddílu. Zhruba po 12-ti letech jsem se sportovně odmlčel, ovšem oddíl vedl nadále, s klukama jezdil po soutěžích a více si osvojil roli rozhodčího. Návrat v loňském roce nevyšel, protože těsně před mistrovstvím republiky jsem si utrhl levý biceps, což se následně řešilo chirurgickou cestou. Druhý návrat, který se měl konat v listopadu, zase zhatil koronavirus. V roce 2021 budeme soutěžit opět v plné sestavě, jako za starých časů.

Asi se shodneme, že Matěj Syrovátka, který patří do vašich řad, je obrovským českým talentem.
Matěj Syrovátka je jeden z největších talentů, se kterým jsem se setkal. Je čest mít takové lidi v oddílu. Kromě vynikajících výsledků je Matěj také skvělý parťák na trénincích. Budoucnost silových sportovců určuje hlavně jejich zdraví Přesto se jeho výsledky posouvají dál těžce. Já ale vidím, že v jeho silách je další zlepšení více než reálné. Poslední evropský šampionát ukázal, že rezervy ještě má.

Máte v klubu výrazně mladší závodníky?
V současné době už nemáme závodníky v dorosteneckých kategorií, nejmladší závodníci našeho oddílu jsou již v juniorské kategorii. Máme skvělé zázemí v OST Gym, kterou vlastní právě naši členové. Všichni pocházíme právě z tohoto fitnesscentra a zcela určitě se časem objeví další závodník, co náš tým omladí.

Koronavirus zasáhl všechny sportovní kluby. Jak je to u vás?
Koronavirus, který letos poškodil sport globálně, zasáhl výrazně i náš oddíl. Došlo ke zrušení celé řady soutěží, naštěstí se povedlo absolvovat mistrovství republiky v benchpressu a mistrovství Evrop v silovém trojboji. Ovšem i Evropa byla poškozena absence závodníků z některých zemí z důvodu karantény, či jiných omezení. Bohužel, kulturistické soutěže byly zrušeny absolutně všechny.

Letos jste tedy museli přijít opravdu o velký počet závodů.
Koronavirus nenávratně poškodil i náš oddíl. Největší ztráty vidíme v kulturistice, zaplacené licence, náročná příprava kluků, ovšem bez jediné soutěže z původně pěti plánovaných Celkově bylo zrušeno několik desítek kulturistických soutěží. Silový trojboj zaznamenal v našich řadách ztrátu dalších osmi naplánovaných soutěží.