„Kolo mě baví ve všech ohledech, a proto doufám, že u něho vydržím hodně dlouho,“ zdůraznil v rozhovoru pro Deník.

Tome, kdy jste vůbec začal s biketrialem?
Když mi bylo 13 let, tak jsme s mým kamarádem Jakubem Bubou Ouvínem začali jezdit BMX. Ale protože Děčín byla kolébka spíše sjezdů na kole, tak jsme to začali stáčet více tímto směrem. Protože brzy přišla zima a nedalo se pořádně jezdit po lesích, tak jsem začal vymýšlet jak trávit stále tolik času na kole. Tehdy v Děčíně ještě fungoval biketrialový klub TSK Děčín, který měl tréninkovou halu v Březinách. Tehdy mě to hodně chytlo, protože to byla technicky náročná disciplína. Na jaře jsem si udělal závodní licenci a vyrazil na svůj první závod.

Narodil jste se v Děčíně. Zůstáváte patriotem?
Nedám na Děčín dopustit. Žiji zde celý svůj život a podle mě odsud nikdy neodejdu. Líbí se mi to tu. Bydlím kousek od nemocnice, takže vyjdu z domu a můžu na kole zamířit rovnou do lesů, trénovat na kameny anebo se i jenom vyšlapat na enduro kole. Zároveň tady mám i tréninkovou halu na východním nádraží, což jsem vždycky chtěl. Nic mi tady nechybí.

Jakých dosavadních úspěchů si nejvíce ceníte?
Vždycky říkám, že můj největší úspěch je asi to, že mě tento sport stále baví a naplňuje a stále se ho snažím dělat na této úrovni. Na svém kontě mám deváté místo z Mistrovství Evropy v biketrialu a pak druhé a třetí místo z republiky. Dále jsem vítěz českého poháru v cyklotrialu z roku 2017 v té nejvyšší kategorii, a pak také třetí místo z MČR a celkově druhé místo v Českém poháru.

Co tréninky, jak často musíte trénovat?
Je to různé, samozřejmě ideální trénink jsou dvě fáze denně. Ale to vzhledem k mému pracovnímu vytížení není kolikrát ani možné, ale snažím se tomu dávat maximum. Cyklotrial je hodně technicky zaměřená disciplína na kole, tak nejvíce času se tráví tréninkem na kole, a protože všechny pohyby jsou dynamického charakteru, tak jsou doplněny silovým a plyometrickým tréninkem v posilovně.

Jaká je kvalita českých závodníků?
V tuto chvíli je počet dospělých jezdců hodně nízký a s tím je spojena i kvalita. Mnoho jezdců jezdí spíše závody u nás a ven nevyjedou, což je veliká škoda. Ale určitě to půjde opět nahoru, protože v mladších kategoriích máme mnoho dobrých jezdců a dokonce i mistrů světa.

Rok 2018 je minulostí. Byl z vašeho pohledu podařený?
Co se závodění týká, tak skvělý. Musím říct, že každý mě přinese vždy něco nového. Během roku se věnuji ještě biketrialovým show, se kterými objíždím různé akce po celé republice a kolikrát tyto show musely dostat přednost před závody. Minulý rok jsem si ale řekl, že závody budou číslo jedna. Po dlouhé době jsem objel kompletní český pohár, mistrovství republiky a světový pohár. Díky výsledkům, jsem se tak nominoval na mistrovství světa do Číny. To byl pro mě velký úspěch.

No a co vás čeká v letošním roce?
Mezinárodní cyklistická federace si letos dává malinko na čas se zveřejněním kalendáře závodů světového poháru, takže přesně termíny a místa ještě nevím. Ale co vím jistě je, že bych chtěl dát opět přednost závodům. Letos je poslední rok, kdy se pojede světový šampionát opět v Číně a já bych se chtěl zase na svět nominovat a atakovat první dvacítku v kategorii Elite.