„Musím vyzdvihnout, že přijímáme děti už od čtyř let. S karate může ale začít prakticky kdokoliv v jakémkoliv věku," přiznává Jan Steklý.

Můžete čtenářům prozradit, kdy proběhne informativní schůzka k vašemu náboru?

Informační schůzka proběhne 15. září v 16.30 v Obchodním středisku Chlum na Starém Městě v Žerotínově ulici, kde máme vlastní tělocvičnu pro výuku bojových umění. Díky tomu, že letos slavíme dvacet let od založení klubu, máme v Děčíně jistou tradici. To by mělo být lákadlem pro případné zájemce. Nejprve jsou tu děti od 4 let, jedná se vlastně o všeobecnou sportovní přípravku. Pak na to navazují osmileté děti, na které čeká výuka japonského karate. Jinak ale věková hranice není. Nedávno mi volal jeden pán, kterému je přes šedesát let a řekl, že by chtěl začít dělat karate. Proč ne, karate je opravdu pro každého. Ve stejný den mohou přijít i ti, kteří mají zájem o aikidó.

Co si musí případní zájemci vzít s sebou na trénink?

Na informativní schůzku můžou přijít rodiče i bez dětí. Na tréninky zpočátku postačí sportovní oděv. Cvičíme samozřejmě na boso. Po celé ploše naší tělocvičny máme položené tatami. Necvičíme po školních tělocvičnách na kolikrát špinavých parketách. Máme pro naše členy luxusní prostory vybavené vším, co je třeba, včetně automatu na výbornou kávu.

Máte určenou nějakou kapacitu?

Nemáme. Naše prostory máme k dispozici non stop. Tréninkové hodiny se pak mohou rozšířit. Jinak začátečníci budou trénovat dvakrát týdně. Všichni naši trenéři mají trenérské licence a jsou dlouholetými praktiky a pedagogy.

Proč by měl člověk vůbec začít s tréninkem karate? Co přinese karate dětem a jejich rodičům?

Děti se seznamují se základy karate. Výuku karate přizpůsobujeme jejich věku a postupně se naučí i složitější techniky, zapamatují si japonské výrazy a naučí sestavy kata. Koncepce tréninku je zaměřena na rozvoj sportovních dovedností pomocí celomotorických cvičení, atletických a gymnastických cvičení, rozvoji koordinace, flexibility. Do tréninku jsou také zařazeny míčové hry. Díky tomu je trénink vhodný nejen pro budoucí úspěchy v karate, ale i v jiných sportech. Vzhledem ke specifice bojových umění dbáme na zvýšenou pozornost výchovnému působení na děti. Disciplína, přísná etiketa, sebevědomí, ovládání vlastní agresivity, vyrovnanost, to vše se u nás děti naučí. První rok cvičení by měla většina začátečníků splnit zkoušky na první technický stupeň bílý pás. Pokud dítě z nějakých důvodů u zkoušek neuspěje, nic se neděje a trénink probíhá dál.

A co dospělí zájemci?

Tato skupina je přístupná všem věkovým kategoriím. Harmonii mezi duchem a tělem mohou hledat jak mladí, tak starší, muži i ženy. Je to aktivita, ve které i pokročilý věk není překážkou, lze v jakémkoliv věku. Člověk se může celý život zlepšovat. Dospělé čeká výběr technik, které člověk muže použít při různých sebeobranných situacích. Naučíte se nejen ubránit sebe nebo své blízké při napadení na ulici, ale především, dosáhnete lepší fyzické kondice a psychické připravenosti, která vám pomůže rychle zareagovat v jakékoliv nebezpečné situaci. Cvičením karate dosáhnete větší sebedůvěry, psychické pohody a vyrovnanosti. Zároveň máte možnost postupně získávat tmavší pásky a jednou dosáhnout až na ten černý.

Váš klub slaví dvacet let. Jaký je pro vás zatím rok 2015?

Pravidelně trénujeme, což je asi nejdůležitější. Byli jsme na několika soutěžích, mimo jiné se nám podařilo získat několik medailí dokonce i zlatých na Mistrovství Evropy a páté místo na světovém šampionátu. Byli jsme na letním soustředění a dalších akcích. Já osobně vycestoval mimo republiku k několika seminářům. Připravujeme spoustu nových aktivit, však také máme pobočky ve dvanácti městech celé republiky. V poslední době hodně spolupracujeme s Centrem Pivovar, měli jsme několik akcí v Hopsáriu, které byly na vysoké úrovni. Dokonce nás začali sami oslovovat sponzoři, že by nám chtěli finančně pomáhat. To hodně potěší a hlavně je to třeba, pokud si chceme zachovat jistou úroveň.

Vy jste byl letos v dubnu v Japonsku. Co vám tato návštěva přinesla?

V podstatě jsem navštívil několik dobrých učitelů karate a opět jsem se vzdělával. Ujistil jsem se, že jsem pořád na začátku své cesty karate. Dozvěděl jsem se zase něco nového o metodice tréninku, což bylo velice přínosné. Karate je věda, která se neustále vyvíjí a pokud chci, aby se moji žáci vzdělávali a rozvíjeli, musím se i já neustále věnovat svému studiu.