Fanoušci ženské vrcholové cyklistiky už pomalu větří další ročník tradičního závodu Tour de Feminin.
Mezinárodní akce O cenu Českého Švýcarska má před sebou již 26. ročník, jejím hlavním stánkem bude Krásná Lípa a koná se od 4. do 7. července.

Ředitelem populárního cyklistického klání je zkušený matador Jiří Vích. „Každý rok je stejný. Po prázdninách, až jsou vyrovnány všechny závazky, se začíná s přípravou na nový ročník. Musí se naplánovat jednotlivé etapy s přesným časovým harmonogramem a s návazností na železniční přejezdy. S tím souvisí jednání se všemi obecními a městskými úřady s průjezdností jejich územím. Tam se případně dozvíme o některých problémech, které musí obce řešit, například rekonstrukce vozovky, stavba kanalizace a podobně. Vždy se pak domluvíme a najdeme řešení," popsal Vích přípravu 
na letošní ročník, v pořadí už šestadvacátý.

Organizátoři závodu si pro cyklistky připravili opět pět etap, tak jako v minulém roce. „Trasy zůstaly zachovány. 
V první etapě jsme se po roce vrátili do Dolní Poustevny. 
V té druhé nastala malá změna přímo v Jiříkově, kde se čtyři okruhy jedou přímo přes náměstí. Zbylé tři etapy nedoznaly žádných změn," prozradil ředitel Tour de Feminin.

Jako každý rok je potřeba spolupracovat s DI Děčín, Policií ČR, městkou policií, hasiči a všemi dobrovolnými pracovníky. „Podařilo se nám spočítat všechny, kteří mají co do činění se závodem, a došli jsme k číslu 240. A všichni to dělají zadarmo. Celý závod je zabezpečen v doprovodu motorizované policie, jak auty, tak i motorkami. Všechny křižovatky a přejezdy hlavních silnic jsou dostatečně zabezpečeny jak policií, tak i hasiči. Místní komunikace zabezpečují obce," spokojeně praví Jiří Vích.

Jak silná bude startovní listina letošního Tour de Feminin? „Z neoficiální startovní listiny můžeme vyčíst například závodnice z Austrálie, které vždy přijedou se silným týmem. Při posledním startu závod vyhrála Amanda Sprrat. Ale přesto musíme počítat s holandskou závodnicí Macha Pijnenborg nebo se Slovinskou Batagejl Polona. Příjemně mohou překvapit děvčata z České republiky," myslí si duše celé cyklistické akce.

Již podle neoficiální startovní listiny lze předpokládat velmi dobrou účast a s tím zcela určitě velmi dobré výsledky. Vždyť každým rokem se výsledné časy mezi závodnicemi zkracují. Hovoří o tom 
i průměrná rychlost celého závodu v tak náročném terénu – 35,76 km/hod. Časovka v polské Bogatyni se jede v průměru 48 km/hod.

Každým rokem je pro celý tým okolo Jiřího Vícha těžké shánět finance na tento sportovní svátek. „Rok od roku je to stále horší. Snažíme se splnit všechny závazky včas, a to se nám zatím daří. Nebýt dobrovolníků, kteří vše dělají bez náhrad, a to se týká i reali-začního týmu, který pracuje téměř celý rok zdarma, tak nevíme, zda by se celý závod dal uskutečnit," zdůraznil.

Závěrem by Jiří Vích rád pozval všechny fanoušky cyklistiky na 26. ročník Tour de Feminin. „Přijďte povzbudit děvčata do etapových měst, jak při startu, tak i v cíli, v prémiích jak vrchařských, tak rychlostních. Je skutečně na co se podívat. Kulturní program připravilo město Rumburk na sobotu při 4. etapě. Velmi zajímavé je závěrečné hodnocení v Krásné Lípě v neděli 7. července. Všichni budete vítáni na trati jednotlivých etap při povzbuzování projíždějících závodnic a jejich doprovodu," uzavřel vše ředitel celého závodu.