„Zveme všechny, ať k nám dorazí na špičkovou atletiku,“ vyzývá fanoušky atletiky předseda pořádajícího klubu ASK Děčín Jaroslav Calda.

Co všechno nás tedy v sobotu čeká?

Na programu je hlavní disciplínou vrh koulí mužů. Vlastík Koča byl náš dlouholetý člen a jeho prioritou byla právě „koule“. Tento závod je na programu v 11.45. Pro větší atraktivitu závodů je na programu běh na 1000 metrů s předními českými, ale i zahraničními závodníky, start je v 11.00 hodin. Součástí jsou také závody žactva v běhu na 60 a 150 metrů a ve skoku dalekém. Na své si přijdou i naše nejmenší děti, které si mohou vyzkoušet atletiku společně s rodiči v programu Atletika pro rodinu, sportování rodičů a dětí.

Můžete prozradit, jaká jména budou zápolit v kouli?

V úterý potvrdil start náš současně nejlepší vrhač Tomáš Staněk. Potvrzena jsou i další jména, jako Ashinia Miller z Jamajky, Singh Toor z Indie, Christian Zimmermann z Německa, Igor Musiyenko z Ukrajiny nebo Scott Lincoln z Velké Británie. Samozřejmě přijedou i další čeští koulaři Ladislav Prášil a Martin Stašek.

Jaké očekáváte výkony?

Tomáš Staněk před pár dny hodil 21 metrů a 30 centimetrů, a tak očekáváme útok na rekord stadionu, který je 20,14 metrů.

V závodě na 1000 metrů se měl představit i Jakub Holuša. Je to pravda?

Jakub Holuša bohužel nepřijede. Ve hře byl i Filip Sasínek, ale vzhledem k tomu, že oba ještě nemají splněný limit k účasti na MS v Dauhá, tak dali přednost jiným závodům, kde existuje možnost limit na trati 1500 m splnit.

Uvidí diváci také atlety z děčínského klubu?

Děčínské závodníky uvidíme pouze v soutěžích žactva. V kategorii dospělých nemáme v současné době nikoho na takové úrovni, aby byl soupeřem výše uvedených zvučných jmen.

Liší se nějak zásadně letošní memoriál oproti těm předešlým?

Letošním ročníkem chceme navázat na rok 2015, kdy se nám podařilo do Děčína přivést přední světové vrhače. Chtěli bychom z tohoto závodu udělat tradici a dokázat, že v Děčíně dokážeme uspořádat atletické závody dobré úrovně. Prostředí atletického stadionu je velmi dobré a chceme tímto projevit ve veřejnosti chuť přijet do Děčína za atletikou, ale také za krásným okolím.

Máte na sobotu vše připravené?

Vše je připravené. Probíhají poslední úpravy na stadionu. Chtěl bych touto cestou poděkovat Městu Děčín, firmě Westrans s.r.o., Rudolfu Homolkovi a Jiřímu Kesslerovi za to, že nám umožnili tento mítink uspořádat.

Co pak ještě čeká na děčínskou atletiku?

Tímto závodem sezona pro pořadatel z ASK Děčín nekončí. Dalším významným závodem je kvalifikace o druhou ligu mužů a žen, která se uskuteční na našem stadionu 29. září. Do konce roku zbývají ještě závody "Děčínského běžeckého poháru" a v září je to nejbližší závod Běh Velké skály.

Je v Děčíně o atletiku zájem?

Zájem o atletiku je jako na houpačce. Se začátkem školního roku velký, postupně zájem opadá, na jaře se opět vystupňuje, aby s vidinou konce školního roku zase poklesl. V oddíle se snažíme provádět náborové akce, ne vždy se setkají s úspěchem. Pro "mládežníky" máme připraveno dobré zázemí, kvalitní trenéry, veškeré atletické vybavení a velkou devízou je vlastní stadion. Chci je tedy touto cestou pozvat mezi nás, přijďte se podívat, vyzkoušet si atletiku. Podívejte se na naše webové stránky www. askdecin.cz, kde najdete odkazy a seznámíte se s děním v oddíle.

14. ročník Memoriálu Vlastimila Koči – program:

10.00 – 60 metrů žáci
10.20 – 60 metrů žákyně, finále dálky žáků
10.50 – Atletika pro rodinu – sportování rodičů a dětí
11.00 – 1000 metrů muži
11.20 – 1000 metrů ženy, dálka žen
11.45 – koule muži
12.45 – 150 metrů žáci
13.00 – 150 metrů žákyně