Děčínský TJ Kajak vyplodil už několik zajímavých sportovních talentů. Jedním z nich je také Adéla Házová, která má na svém kontě několik tuzemských i mezinárodních úspěchů. Díky nominačnímu závodu v Barceloně si vysloužila vstupenku na Letní olympijské hry mládeže, které se budou konat od 6. do 18. října v Buenos Aires. „S letošní sezonou nejsem moc spokojená. Jsem ráda, že mám ještě jeden pokus to všechno napravit,“ říká jasně Házová.

LOGO - dětská olympiáda.Zdroj: DeníkOlympiáda mládeže klepe na dveře. Jak se na celou akci těšíte?
Už se nemůžu dočkat! Těším se na tu všudypřítomnou závodní atmosféru i závod samotný. Baví mě fakt, že můžu poměřit síly s ostatními. Jsem soutěživý typ. Na druhou stranu je kvůli těmto závodům moje sezona o něco delší. V říjnu už mám obvykle odzávoděno. Tak doufám, že jsem ještě nějaké síly pošetřila a předvedu tam co nejlepší výkony.

Jaká tedy byla vaše letošní závodní sezona?
S výkony, co jsem letos předvedla, moc spokojená nejsem. Myslím, že jsem to všechno mohla zvládnout o něco lépe. Jsem ráda, že mám ještě jeden pokus to všechno napravit. Snad se mi to podaří.

Čím jste si vůbec účast v Argentině vybojovala?
Účast na Olympijských hrách mládeže jsem si vyjela na nominačních závodech v Barceloně, které se konaly letos v březnu.

Budete se na poslední akci v sezoně nějaké speciálně připravovat?
Příprava je stejná jako na každé jiné závody. Prostě tvrdě trénuji. Jenom s tou výjimkou, že si občas místo na rychlostní kajak zajdu na slalomku. To kvůli kombinaci slalomářské a rychlostní disciplíny, která mě v Argentině čeká.

Odpočinete si zhruba na tři týdny od školy. To je fajn, ne?
Dvacet dní bez školy zní dobře, to jako jo. Ale zase taková sranda to nebude. Až se vrátím, bude mě čekat spousta testů a dopisování. I když kvůli častým soustředěním nebo závodům už na to jsem poměrně zvyklá.

Dáváte si nějaké cíle?
Žádné cíle si dopředu nekladu. Netroufám si takhle dopředu nic odhadovat. Konkurence je velká, tak jediné, co si přeji, je dojet tak, abych s tím já sama byla spokojená.

Je pro vás účast na Olympijských hrách mládeže zatím největším úspěchem?
Olympiáda je sice pro mou věkovou kategorii největší pořádaná sportovní akce, ale asi to nepovažuji za svůj největší úspěch. Zatím jsem se tam jen nominovala. Teprve až po olympiádě se uvidí, jestli to bude největší úspěch.

Hádám, že do Argentiny nepojedete sama.
Za kanoistiku se tam z Česka vydáme dohromady tři závodníci. S námi tam pak jede můj trenér Tomáš Charvát, který na nás bude dohlížet a pomáhat s posledním laděním před závody.

JAK TO VIDÍ TRENÉR TOMÁŠ CHARVÁT?

Adéla je fajn a strašně rád s ní spolupracuji. Na šestnáctiletou „puberťačku“ je dost zodpovědná a cílevědomá. Samozřejmě jsou i chvíle, kdy je „na zabití“, ale není jich až tak moc a zatím to zvládáme docela dobře. Na olympiádu postoupila ze světové kvalifikace jako číslo pět a myslím si, že i současná výkonnost jak její, tak jejích soupeřek se od té doby příliš nezměnila. Reálně vidím výsledek někde mezi čtvrtým až osmým místem, ale samozřejmě doufám, že se nám podaří vyladit formu na vrcholný závod. Pak se můžeme pobít i o medaili. Zatím to beru jako sen, ale pokusíme se z něj udělat realitu. Formát závodu na YOG umožní Adéle i start ve slalomové části kanoistických soutěží a věřím, že se i tam může zrodit slušný výsledek. Nominovalo se pouze šestnáct nejlepších děvčat ze světové kvalifikace na jaře v Barceloně, takže už nás nečekají žádné slabé soupeřky a všechna zúčastněná děvčata jistě budou myslet minimálně na postup do finálové osmičky.