Světová Enduro série (EWS) je současná formule 1 světového moutainbikingu, závodí v ní 450 závodníků. V České enduro sérii taky atakuje počet startujicích na jednotlivých závodech čtyřstovku. A hned v první šestce v elitní kategorii má GT KUR sport team 3 zástupce!

Světová enduro série odstartovala na jižní polokouli na přelomu března a dubna právě na Novém Zélandu a Tasmánii. Ani v jednom závodě se Myšíkovi nedařilo, v obou případech ho ze hry o přední umístění vykoply technické problémy. Na Zélandu se mu zasekával řetěz o vodítko řetězu a celý závod se tam protrápil “bez šlapání”, to stačilo na umístění až v sedmé desítce, zatímco Jan Vaner se umístil na 63. místě. O dva týdny později na Tasmánii Myšík atakoval čtyřicítku, ale v hodně rychlých RZ (rychlostní zkoušky) se mu opět zaskl řetěz, následoval nekotrolovaný pád a ztracená minuta ho odsunula opět o třicet míst dozadu. Jan Vaner poskočil v Tasmánii na 57. místo.

 Začátkem května se Světová enduro série přesunula do Evropy. Na nádherné místo i RZ na Madeiru. I tam se ale závodilo za velkého deště a podmínky byly hodně obtížné. Závod na Madeiře skončil pro Myšíka již ve třetí RZ z celkových osmi. Na kluzkém povrchu Milanovi v nejprudší části tratě uklouzlo přední kolo a šel přímo hlavou na skálu. Díky intergrální přilbě byl “jen” otřesen a nestalo se nic vážnějšího. Krom otřesu mozku si ještě pohmoždil pánev, se kterou se pak léčil téměř dva týdny.

 Ihned týden po nevydařeném závodě na Madeiře se jela úvodní podnik České Enduro série v Koutech. Milan startoval pouze s povinnosti vůči domácím partnerům s bolavou pánví a zády, které měl jako následek onoho těžkého pádu. I přesto, že jeho výkon nebyl zdaleko storpocentní dojel na pátém místě, nováček v týmu Matěj Višnovský na osmém místě a Jan Vaner na šestnáctém místě.

 Druhý den po závodech Myšík navštívil známého fyzioterapeuta MUDr. Jisla v Jablonci, který mu zjistil, že důsledek vyosené pánve jsou natržené mezižeberní svaly. Druhý den v ranních hodinách už benešovský biker odlétal na čtvrtý závod Světové série do Irska. I v Irsku panovaly deštivé podmínky a i přes velký problém se zády se Myšík vtlačil do šedesátky na 57. místo, když až pád v poslední RZ ho odsunul z první padesátky.

„Byl to velmi náročný měsíc. Nedařilo se mi už na prvním dvojzávodě, psychicky jsem na tom byl špatně a s pomocí mentálního trenéra jsem hledal cestu ven. Bohužel to nebylo tak snadné jak se zdálo, velký pád přišel na Madeiře, kde jsem ani nemohl závod dojet a byl jsem na dně. Forma ztracena, psychika na bodu mrazu a do toho otřes mozku, bolavý bok a následek byl natržené mezižebří. To když mi zjistili den před odletem do Irska nevěděl jsem absolutně co dělat. Času bylo opravdu málo, tak jsem si sbalil kolo a věci a ráno už odletěl do Irska, byl jsem k zádům hodně šetrný, i v závodě a proto jsem byl rád, že můj výkon byl relativně dobrý, přestože jsem vsadil na jistotu abych záda ještě víc nepoškodil. Dal jsem si pak 10 dní úplného volna, vše se srovnalo a já začal od nuly ale s čistou hlavou”, popsal Myšík měsíc květen, který si za rámeček nedá.

Druhý červnový víkend se jel druhý závod České enduro série na jeho domácí půdě - na Ještědu, kde celý tým byl domácí. A kluci potvrdili vzrůstající formu. Milan Myšík se v nabité české konkurenci pral celý závod o vítězství, ze kterého ho vyřadil až spadlý řetěz ve třetí RZ. I přesto skončil na třetím místě. Jan Vaner ho doprovodil na sedmém místě a do desítky se vměstnal i Matěj Višnovský, který zajel desáté místo i se dvěma velkými pády. 

Central European Enduro Series Bielsko-Biela, Polsko

Poslední červnový víkend se odjel třetí závod Central European Enduro series v Polsku. V polské části Beskyd Bielsko-Biela se sjela slušná konkurence dvou stovek závodníků. Barvy GT KUR sport týmu hájili na tomto závodě Milan Myšík a Matěj Višnovský. Prvně jmenovaný skončil už v sobotním prologu na druhém místě, zatímco Višnovskému se prolog nepodařil a už v něm nabral velkou ztrátu. V neděli byl na programu hlavní závod za vysokých teplot a především přejezdy mezi rychlostními zkouškami byly velmi náročné na fyzičku. Poláci začali v neděli vystrkovat své růžky a tak to Myšík neměl snadné, ale musel se rvát o stupně vítězů. Po celou dobu se pohyboval na čtvrtém místě, až v poslední páté RZ stáhl pět vteřin na domácího závodníka a ještě vteřinu k dobru přidal a skončil tak třetí.

 Pro Višnovského závod skončil už dříve, jelikož ve druhé RZ zničil zadní ráfek a bylo po naději na slušný výsledek.

„Těžký závod v krásné a nové lokalitě. RZ byly hodně těžké a dlouhé než na co jsme zvyklí u nás, je to dáno většími kopci. Za třetí místo jsem fakt rád, kluci domáci to měli hodně najetý a jelikož jsem se nevyvaroval chyb, tak bedna je super”, doplnil Myšík.

Enduro World Series Millau, Francie

Ihned z Polska se přesunula naše dvojce o 2000 km jihozápadně do francouzského Millau, kde se konal pátý podnik světové série. Po cestě v Praze nabrali třetího do party Jana Vanera, který se na tento závod kvalifikoval. Naopak Višnovský jel s klukama jako doprovod a mechanik. O tom, že světová série je jiný level mluví počet kilometrů a nastoupaných metrů. Celkem na závodníky v podhůří Pyrenejí čekalo 9 měřených RZ, 90 km a 3300 výškových metrů. Celkem tedy dvoudenní závod trval necelých 12 hodin.

Zatímco na pěší prohlídky tratí a tréninkové dny panovalo ve městě, kde se nachází nejvyšší most Evropy slunečné až tropické počasí, na závod opět přišla řada na déšť a vítr. První den se jelo 5 RZ, které byly neuvěřitelně fyzicky a technicky náročné. Déšť a bláto tomu taky moc nepřidali a podmínky se měnili každou chvíli. Zatímco Jan Vaner v závodě, kde byla asi největší konkurence bojoval o první stovku, Myšíkovi se dařilo výborně a atakoval první čtyřicítku.

„Základ bylo jet bez technických problémů, ty se mi naštěstí vyhýbali až na prasklé lanko, které mechanik vyměnil. Dalším důležitým faktorem bylo nespadnou. To se mi moc nepodařilo, ve trojce jsem pádem poztrácel pár vteřinek, ale ve čtyřce už několik desítek. V RZ, která je dělaná pro vysokohorskou turistiku a my tam jeli opačným směrem dolů závod. Kameny tam hodně klouzali a v jedné zavřené zatáčce o 180 stupňů se mi zavřeli řídítka a já už letěl ze skály přímo na hlavu. Zlomil sem kšilt na helmě, hlava bolela ale nasedl sem na kolo a i s ohnutými řídítky jsem to rval do cíle abych neztratil závod”, popisoval Myšík pád v prvním závodním dnu, po kterém se usadil na velice solidním 42. místě a atak na TOP 40 byl reaálný pro druhý den.

Druhý den celý závod propršelo a Myšík se bavil, hned v první RZ druhého dne dojel na 26. místě a posunul se o několik příček výš a v dobrých výkonech kolem 40. místa pokračoval. V poslední RZ ale bohužel ztratil a tak mu TOP 40 unikla o 2 místa a skončil na 42. místě jako po prvním dni a až za ním endurový šampion Rude, který tento seriál poslední dva ročníky zcela ovládl.

„Mrzí mě to, bylo to skvěle rozjetý ale nekoukal jsem se na výsledky, takže jsem netušil jak na tom jsem. Možná to byla chyba, možná ne. Poslední RZ jsem jel hodně na riziko, vycházelo to skvěle, ten top výsledek byl hodně blízko, ale pár o strom do kterého jsem se pak zamotal a ztratil 20 sekund mě odsunul na 42. místo, ale i tak je to můj nejlepší výsledek, přeci jen jedu svěťák prvním rokem, takže musím být spokojený. Konkurence tady je opravdu nevídaná letos”, doplni benešovský rodák, který je nejlepší Čechem v tomto světovém seriálu.

Jan Vaner se posunul ze 108. místa na celkové 96 a i pro něj to byl závod síše o přežití. Z celkového počtu 400 závodníků hned 70 nedojelo. Čest všem co dojeli tento asi nejtěžší závod letošního ročníku.

Nyní se GT KUR sport tým připravuje na Mistrovství ČR, které se jede na konci července v jihočeské Sušici.