Z Křinického náměstí vyrazil peleton na Rybniště a Podluží. Po téměř dvou stech kilometrech dorazily cyklistky do Varnsdorfu. Tour končí v neděli opět v Krásné Lípě.

Úvodní etapu ovládla Ruth Winder (USA) z týmu UnitedHealthcare Pro Cycli. Ta unikla peletonu s náskokem jedné minuty a patnácti sekund.

Druhá skončila Nina Kessler z týmu YRDP Mix Team, třetí pak Katarzyna Wilkos z týmu Mat Atom Deweloper. Nejlepší češkou byla Tereza Neumanová z Team Dukla Praha. Ta dojela na 21. místě.

Náročný závod absolvovalo 183 žen, loňskou vítězku však mezi nimi příznivci cyklistiky nenašli. Dánský národní tým se totiž letos do závodu nepřihlásil. Ale ani tak není startovní listina nezajímavá. Dorazily například národní týmy z Belgie, Spojených států, Ruska, Slovenska nebo Japonska.

UZAVÍRKY POTRVAJÍ AŽ DO NEDĚLE

Závod Šluknovskem a Českým Švýcarskem i v minulosti táhly špičkové závodnice. Na start se dvakrát postavila například olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková, která trénovala na Tour de Feminin při přípravě na letní olympiádu v Londýně.

Akci doprovázely uzavírky silnic. Pořadatelé se tak snaží zajistit bezpečnost cyklistek. Spolu s policií postupně uzavírali jednotlivé úseky úvodní etapy. S podobnými krátkodobými komplikacemi musí řidiči na Šluknovsku počítat až do neděle, kdy prestižní závod končí poslední etapou v Krásné Lípě.

„Kvůli opravě silnice v Chřibské jsme museli trochu poupravit etapu, Chřibské se ale nevyhýbáme,“ říká ředitel závodu Jiří Vích.

Ten stojí v čele Tour de Feminin od prvního ročníku. Pomalu proto hledá své následovníky, kterým by pořádání vyhlášeného etapového závodu předal. Jeho organizace mu zabere prakticky celý rok. S přípravami na další ročník totiž začíná krátce po dojetí poslední etapy současného ročníku.

Zdroj: DENÍK/Alexandr Vanžura

Tour de Feminin podporuje také krásnolipská radnice. „Pro Krásnou Lípu je závod velmi významný. Sjíždí se k nám špičkové závodnice z celého světa a Krásná Lípa se tak dostává do širšího povědomí,“ uvědomuje si význam závodu pro město starosta Jan Kolář.

Během závodu cyklistky projedou všechna velká města Šluknovska. Při čtvrteční etapě projely Krásnou Lípou, Rumburkem, Šluknovem, Jiříkovem i Varnsdorfem.

Páteční etapa startuje krátce před půl jedenáctou v Rumburku a okruhem přes Jiříkov nebo Chřibskou dojede peleton po stovce kilometrů opět do Rumburka.

Výsledky I. etapy: 1. R. Winder 3:09,55, 2. N. Kessler 3:11,10, 3. K. Wilkos 3:11,10, …21. T. Neumanová 3:11,10