Jeden mládežnický turnaj nejlepších Evropanů ve stolním tenisu TOP 10 už Tomáš Polanský v roce 2013 vyhrál. Bylo to v kategorii kadetů. Na tři roky "starý" triumf z italského Terni nyní navázal v Praze, kde suverénně ovládl prestižní kategorii juniorů.

Osmnáctiletý odchovanec ústeckého Slavoje a rodák z Benešova nad Ploučnicí nepoznal v třídenní „soutěži pravdy" hořkost porážky a zaslouženě v pražské Areně Sparta zvedl nad hlavu cennou trofej pro vítěze.

Pro Tomáše Polanského je prvenství na těžkém turnaji v Praze o to cennější, že ho vybojoval v domácím prostředí, což nebývá vždy snadné. Mladý český reprezentant si však vedl skvěle. Soutěž nejlepších juniorů starého kontinentu vyhrál s neuvěřitelnou bilancí devíti vítězství a žádné porážky, což se dosud nikomu v historii juniorského turnaje TOP 10 nepovedlo.

„Před turnajem jsem pomýšlel na stupně vítězů, vlastně jsem chtěl turnaj vyhrát. Že se mi to podaří bez jediné porážky, to by mě opravdu nenapadlo. Byl to velmi těžký turnaj, vítězství v něm si nesmírně cením. Je to určitě jeden z největších úspěchů v mé kariéře," uvedl Tomáš Polanský, který jako první stolní tenista v historii samostatné České republiky po triumfu na kadetském TOP 10 vyhrál i prestižní juniorskou kategorii.

Osmnáctiletý český stolní tenista v Praze potvrdil roli turnajové jedničky. Svěřenec trenéra Josefa Brauna si mezi evropskou elitou vedl obdivuhodně. Jeho hra získávala zápas od zápasu na jistotě, až nakonec porazil všech devět svých soupeřů. „První den byl docela klidný, měl jsem na úvod relativně slabší soupeře. V sobotu a v neděli už přišly zápasy, ve kterých už šlo o všechno. Nejtěžším pro mě bylo utkání s Rumunem Raresem Siposem. Nakonec to byl z mého pohledu i nejhezčí zápas. On hrál fantasticky a byl velmi blízko výhře. Proto jsem moc rád, že i přes to všechno jsem ho porazil. Byl to pro mě takový test psychické odolnosti. Vítězství nad Siposem mě dostalo psychicky nahoru, což se projevilo v dalším průběhu turnaje," popsal důležitý moment na cestě za titulem český reprezentant.

Ve famózní formě hrající Polanský měl již dvě kola před koncem prvenství v turnaji v kapse. Přesto závěr nevypustil a „soutěž pravdy" dokončil bez ztráty kytičky… V závěrečném utkání smetl Francouze Seyfrieda 4:0 a potvrdil, že si z německého Saarbrückenu, kde od léta působí, přivezl herní pohodu. „Cítím se bezvadně. Měl jsem skvělou přípravu. Trénink v Německu je mnohem kvalitnější, než jaký jsem měl v českých podmínkách. Jsem jistější za stolem, cítím, že se zlepšuji. Je vidět, že moje působení v Německu mě posouvá správným směrem," pochvaluje si výraznou životní změnu mladý český stolní tenista.

V hledišti pražské haly ústeckého odchovance hlasitě povzbuzovali jeho rodiče, přátelé, kamarádi a bývalí spoluhráči z klubu. „Moc mi to pomohlo. Vytvořili výbornou atmosféru, hrálo se mi dobře," ocenil Tomáš Polanský přízeň svých blízkých a dodal: „Na druhou stranu, diváků jsem popravdě čekal více. Věřím tomu, že i v Ústí by na takovém turnaji byla lepší divácká kulisa."

V hledišti zato nechyběla Tomášova matka – Jana Polanská, která nejlepšího českého juniora a čerstvého vítěze turnaje TOP 10 ke stolnímu tenisu přivedla. „Mám ohromnou radost. Tomáš skvěle zakončil své působení v juniorské kategorii a potvrdil, že patří mezi nejlepší Evropany. Turnaj mu vyšel bezvadně. Jsem ráda, že to navíc dokázal v Praze před domácím publikem. O to víc si tohoto úspěchu cením," chválila syna Jana Polanská, která si ve své kariéře zahrála v dresu Děčína i českou extraligu.

Tomáš Polanský si dlouho od vrcholných akcí neodpočine. Již za čtrnáct dní ho čeká start na mistrovství Evropy dospělých v Budapešti a v listopadu definitivní rozlučka s juniorskou kategorií na mistrovství světa, které letos hostí poněkud exotická země Jihoafrická republika.

FRANTIŠEK ZÁLEWSKÝ