Do závodů juniorek jak na singlech, tak na deblu se kvalifikovaly Adéla Házová a Kateřina Zárubová, společně s nimi odcestoval i jejich trenér Tomáš Charvát, který se postavil na start s nejlepšími vytrvalci kategorie veteránů. Pro závody juniorek i veteránů byla shodná trať na pět okruhů se čtyřmi přenáškami v celkové délce 18,5 km.

Veteráni se představili v předprogramu samotného MS a tak se jako první pokochali závodníci pohledem na trápící se trenéry. Nakonec v nejrychlejším závodě veteránského bloku těsně v souboji o bronz porazil trenér kajakářů T. Ježek děčínského trenéra děvčat T. Charváta, na nějž tím zbyla nepopulární bramborová medaile.

Pak už odstartovalo to pravé mistrovství a hned jako první kategorie šly na startovní čáru juniorky.

„Start v početném poli výborně vyšel Adéle, která si ještě před první obrátkou našla místo ve vedoucí pětici a tím se vyhnula početným kolizím za sebou. Na ty naopak trochu doplatila Kačka a tak se v nájezdu do druhého okruhu pohybovala až na konci druhé desítky,“ připomněl Charvát.

Vepředu se obě maďarské závodnice zatím snažily skupinku roztrhat a také se jim to za čtvrtým kilometrem povedlo. „Adéla tak se španělskou konkurentkou pokračovaly ve dvojici s mírným odstupem za Maďarkami a toto rozložení zůstalo po celý zbytek závodu, kde se až na posledním kilometru se závěrečnou přenáškou rozhodlo o držitelkách medailí. Bohužel Španělce zůstalo do finiše více sil a tak i Adéla zůstala těsně pod medailovým stupínkem. Kačka se zatím držela ve třetí početnější skupině a postupně se propracovala až na solidní třinácté místo,“ podotkl.

Hned druhý den čekala děvčata stejná porce pěti okruhů, tentokrát na deblu. A znovu hned od startu úřadovaly favoritky z Maďarska, které si podle výsledků posledních dvou let jak z krátkých, tak z dlouhých tratí prakticky mohly dojít pro zlatou medaili již před startem. Již po dvou kilometrech nechaly všechny své soupeřky za sebou a se stále narůstajícím náskokem směřovaly za zlatem. S nimi se kousek po startu v nervozním začátku plném kolizí vytáhl dopředu druhý maďarský debl a také první loď Číny. Děčínská děvčata ztratila kontakt s čelem po srážce s druhou čínskou lodí na první obrátce a tak v prvním okruhu jela až na konci druhé skupiny kolem desátého místa.

„Ve druhém okruhu se ale výborným tempem posunula do vedení balíku pronásledovatelek a konstantním tlakem se postupně zbavovala svých soupeřek a pomaličku zkracovala odstup na lodě na aktuálním druhém a třetím místě. V nájezdu do posledního okruhu ještě stále zbývalo téměř půl minuty ztráty na dosud třetí Číňanky. Ty naštěstí nedokázaly udržet počáteční rytmus a tak se před závěrečným kilometrem a poslední přenáškou jejich náskok snížil na pouhé tři sekundy. Poslední dlouhý přeběh našemu deblkajaku vyšel téměř dokonale, Kačka s Adélou předběhly vadnoucí domácí reprezentantky a nasedaly těsně před čínskou lodí. V cílové rovince jim již nedaly šanci a dojely si pro vytouženou medaili. Zdrcujícím závěrem výrazně stáhly i náskok obou lodí Maďarska, ale ty si již své pozice uhlídaly,“ radoval se Charvát.

„Světovým bronzem se uzavřelo pro Kačku účinkování v juniorské kategorii a příští rok by měla začít své mládežnické úspěchy potvrzovat také mezi dospělými. O rok mladší Adéla se pokusí ve své poslední juniorské sezoně navázat na dosavadní úspěchy a ještě vylepšit svoji skvělou bilanci,“ dodal Charvát.