„Povedená akce,“ hodnotil v rozhovoru pro Deník 32. ročník ředitel Jiří Vích. Nejlepší z Češek byla se čtyřminutovým odstupem 12. Nikola Bajgerová. Zkušená mistryně světa z dráhy Jarmila Machačová obsadila 24. místo.

Jak jste spokojen se sportovní úrovní?
Závod hodně ovlivnilo počasí. To nebyl déšť, ani liják, to byly přímo konve vody. Okolo Rumburku cyklistky jely pomalu rybníkem. Přes tuto komplikaci se děvčatům dařilo držet časový hormonogram a i v těžkých podmínkách měla obdivuhodný rychlostní průměr 37 km/h.

Po organizační stránce vše v pohodě?
Na trati bylo 158 závodnic, ale žádné negativní reakce zatím nemáme.

Překvapilo vás něco?
Trochu nás zaskočila neukázněnost řidičů, kteří neuposlechli pokyny policie.

Vyhrála Vita Heineová. Co řeknete na její adresu?
To bylo překvapení, čekal jsem jiné favoritky. V každém případě jde o první norskou cyklistku, která Tour de Feminin vyhrála.

Proč nedorazila avizovaná největší hvězda belgická cyklokrosařská mistryně světa Sanne Cantová?
Přihlášena byla, ale nezúčastnila se kvůli nemoci.

Jak hodnotíte výkon Češek?
Výborné bylo, že na 12. místě skončila Nikola Bajgerová, vidět byla i 24. Jarmila Machačová. Srdnatě bojovala i další česká děvčata. Chtěl bych je pochválit.

Co jim chybí k tomu, aby vyhrávala etapy?
Větší kontakt a konfrontace se zahraniční špičkou. Myslím, že se tady u nás holky dobře otrkaly a už vědí, co je v budoucnu čeká.

Už přemýšlíte nad dalším ročníkem?
Teď provedeme vyúčtování a po prázdninách se mu začneme věnovat . Už teď víme, že nás kvůli rekonstrukci vozovky v úseku Krásná Lípa – Velký Šenov čekají velké změny na trati. Musíme vymyslet časovku i etapu kolem Rumburka. Věřím, že to ve spolupráci s dopravním inspektorátem zvládneme.

JAK ZÁVOD HODNOTÍ JEHO HVĚZDY?

„Byl to hezký závod, kopcovitý. Opravdu pěkné tratě. Počasí bylo proměnlivé, ale já jsem si to užila a jsem spokojená,“ řekla celková vítězka norská raketa Vita Heineová.

„Nejvíce mi sedla poslední etapa, čím delší a náročnější, tím pro mě lepší. Nejhorší byla ta etapa po časovce, ale celkově dobrý. Vždy jsem dojela nějak v balíku,“ uvedla nejlepší z českých závodnic Nikola Bajgerová, která díky 9. místu v poslední etapě skončila celkově dvanáctá.