Před dvěma lety nezávodil, na tratě ho nepustilo opětovné zranění ramene. Pohrával si i s myšlenkou, že sportovní kariéru zabalí. Ale operace se povedla, rok 2017 znamenal restart v jeho kariéře. Jezdec cyklistického odvětví horských kol enduro Milan Myšík už vyhlíží novou sezonu. „Už nejsem tak splašený. Začal jsem na trati více přemýšlet,“ má jasno rodák z Benešova nad Ploučnicí.

Milane, jaká pro vás byla minulá sezona?
Hodně specifická. Rok předtím jsem díky operaci ramene nezávodil. Začal jsem tedy hned v lednu na Novém Zélandu. Byla to náročná sezona, absolvoval jsem 35 závodů. A teď musím přiznat, že jsem to asi přehnal. Byl jsem hodně natěšený a v závěru sezony už jsem neměl z čeho dobíjet baterky. Výsledky nebyly optimální. S trenérem Jiřím Lutovským jsme ale vyladili formu na republikové mistrovství, kde jsem vybojoval stříbro. Ale jinak to bylo jako na houpačce, hodně do toho promlouvala únava.

Druhé místo na domácím šampionátu ale berete, ne?
Ze začátku jsem byl zklamaný, chtěl jsem vyhrát a porazit Přemka Tejchmana. Zpětně to ale beru jako velmi pěkný úspěch, na to jak loňská sezona probíhala. Třetího Jirku Fikejze jsem porazil poprvé v kariéře.

Celý leden vám přálo počasí, takže se dalo trénovat i v severních Čechách, ne?
To souhlasí. Letos jsem nemohl do zahraničí kvůli škole, až v březnu jedu do Itálie. Takže jsem plně využil dobrého počasí. Za mě tedy super a věřím, že kombinace vytrvalosti na silničce a běžkách mi prospěje.

Nakousl jste školní téma. V jaké fázi studia se nacházíte?
Aktuálně jsem v pátém ročníku bakaláře v Liberci, obor rekreologie. Bohužel při mém tréninkovém vytížení je to se školou složitější. Koncem ledna jsem udělal předposlední zkoušku z fyziologie, která je asi nejtěžší ze všech. Kdybych ji neudělal, tak by mě vyhodili. Kola jsem musel zamknout u rodičů a týden se učit (smích). Tento rok mě čeká ještě jedna zkouška, státnice bych rád udělal za rok v lednu.

I pak budete se školou pokračovat?
Chci dodělat bakaláře, dříve než za rok to nestihnu. Tím pro mě škola skončí. Musím být upřímný, nejsem studijní typ, na učení prostě nejsem stavěný (smích).

Stále jezdíte pod hlavičkou GT KUR Sport team. Jak to s týmem vypadá?
Řekl bych, že minulý rok byl úspěšný. S Honzou Vanerem jsme na Zélandu náš sport poměrně zviditelnili. Musím také jmenovat Matěje Višnovského, výborného mechanika. Držíme spolu jako parta, kluci mi hrozně pomáhají. Nově tu máme juniora Dominika Řídkého, Honza Vaner pojede kategorii masters 30 – 39 let. Přestupujeme k nové značce kol, kterou odhalíme na konci února.

Pojďme se vrátit k tomu prokletému ramenu, které vám před dvěma lety opět spravovali.
Ta operace byla nutná. Měl jsem dlouhodobé problémy s oběma rameny. Ale to pravé bylo horší, v jednom roce mně vypadlo dokonce osmkrát. Jedna operace se povedla, sezonu 2015 mi drželo, ale pak mně to v Jižní Americe při tréninku na závod Světového poháru na jaře 2016 opět vypadlo. Věděl jsem, že je zle. A že je sezona u konce.

To už vám musely hlavou problesknout všelijaké myšlenky, ne?
To máte pravdu. Přes známosti jsem se dostal panu primáři Hospodárovi. Když už jsem byl na Malvazinkách, tak mě pan primář řekl, že mě operovat nemůže. Staral se o Patrika Eliáše a musel za ním letět do New Jersey. V té chvíli mě napadlo, že na operaci nechci. Kdyby se to nepovedlo, měl bych po kariéře. Nakonec on sám za mnou přišel ten den na lůžko, seznámil mě se situací, která nastala, a na starost mě dostal pan doktor Vimmer, se kterým vlastně operovali mnoho českých sportovců a byla to pravá ruka primáře Hospodára. Rameno je na 99 % zdravé. Je tam sice omezená hybnost, ale jinak vše v pořádku. Holt nikdy nebudu smečovat nebo házet oštěpem.

Takže minulý rok byl vlastně takovým restartem vaší kariéry, ne?
Tak nějak by se to dalo říct. Udělal jsem první krok do dalších let. Zlepšil jsem se v technice a zrychlil v jízdě z kopce, díky kempu na Zélandu. Samozřejmě vnímám, že to rameno může být problémové, ale nesmím na to myslet. Chci se posouvat dál.

Dá se říci, že je Milan Myšík vyspělejší jezdec?
Myslím si, že ano. Kdysi jsem byl hodně splašený, někdy jsem byl až příliš velký blázen, do všeho jdu po hlavě. V Enduru musíte jet na 95 % a ne na 120 %. Na tom jsem zapracoval i díky pomoci mentálního trenéra Míry Nečase. Loni už nebylo zdaleka tolik pádů, hodně věcí jsem si srovnal v hlavě a vytyčil si priority. Pomalu se připravuji na druhou cestu v životě, která mě čeká po kariéře.

Jaké sezonní vrcholy vás v letošním roce čekají?
Mám v plánu jet seriálové závody Světového poháru. Bohužel kvůli finančním i studijním důvodům musím vynechat první dva závody v Jižní Americe. Cíle? Chci všude udělat co nejlepší výsledek, konkrétní umístění neřeším. Hlavně chci, abych se kolem a závoděním bavil. Také bych se rád zaměřil na nový seriál mistrovství Evropy, kde bych chtěl atakovat první desítku. V ČR bych rád ochutnal vítězství v české enduro sérii.

A co domácí mistrovství? Obhajujete stříbrnou medaili.
Zatím se vlastně ani neví, zda se mistrovství pojede. Mělo by se jet v Klatovech, ale tam nejsou žádné tratě. V tomhle je Český svaz cyklistiky zvláštní. Kdyby se jelo, tak bych ho chtěl vyhrát a podřídil bych tomu přípravu na 100 %. Předběžný termín se ale kryje s jedním závodem seriálu ME. Takže bude hodně záležet na tom, jak na tom budu na evropské scéně.

Velkým finančním podporovatelem jsou vaši rodiče. Jak je to s ostatními sponzory?
Důležitou roli hraje firma KUR sport mých rodičů. Já firmu tímto prezentuji, takže je to ideální propojení. Dále pokračuji pod křídly Mitas a Big Shock, nově mi finančně pomůže internetový obchod Outdoorweb.cz. Vždy se ty finance nějak poskládají, ale je to ve velmi úsporném režimu. Mnohdy i na světových závodech musím spát v autě, vařím si na vařiči a podobně. Bohužel v ČR je sponzoring založený buď na zápůjčce materiálu, když někdo něco dostane, tak to už je co říct, ale finance tady sehnat je velmi těžké a nesrovnatelné se západními státy. I proto jsem rád, že mám se svými finančními partnery dlouhodobější spolupráci a vážím si toho.

Roky plynou. Přemýšlel jste nad tím, jak dlouho budete jezdit na vrcholové úrovni?
Nebojte, přemýšlel. Kolo mě pořád baví, ale je mi jasné, že to nebude trvat věčně. Musím přiznat, že aktuálně je to časově náročné, takže občas ta myšlenka naskočí. Jen trénink mně denně zabere šest hodin. Navíc člověk musí zařizovat neustále manažerské věci. Čas vám zaberou e-maily, telefonování, příprava projektů pro sponzory, nutná je i rehabilitace mezi závody a tréninky. Takže si někdy říkám, jestli to za to pořád stojí. Třeba se sezona nepovede, sníží se rozpočet a bude to špatné. A pak přijde čas, kdy si řeknu, že kariéra byla super. Ale je potřeba udělat tečku a jít dál. Ale stále tomu chci dávat sto procent, jinak bych to asi dělat nemohl. A co potom? Třeba bych začal dělat na poloviční úvazek v rodinné firmě, když bych sehnal finance na závody, když ne, udělám tlustou čáru a budu se kolem už pouze bavit, ale bez tlaku na závody. Uvidíme. Snad to ještě nějaký ten rok počká (smích).