Pro českou cyklistiku je to další skutečně dobrá zpráva. Hned dvě její reprezentantky se totiž na Tour de Feminin dokázaly prosadit do elitní sedmičky. Třetí skončila devětadvacetiletá Martina Růžičková, která na vítězku jednoho z nejprestižnějších podniků v zemi Rusku Aleks Burchenkovou ztratila pouhých 136 vteřin. Mezi ně se vklínila jedna z favoritek stříbrná Edwige Pitelová z Francie.

„Jsem šťastná. Je to moje nejlepší umístění, kterého jsem tady dosáhla,“ uvedla po sedmém místě v závěrečné etapě nadšená Martina Růžičková, závodnice německé stáje Elk Haus.

V okolí Krásné Lípy zabodovala i třiadvacetiletá Jarmila Machačová z Mix Teamu, která se raduje z celkově sedmé pozice.

„Jsem opravdu rád, že o sobě české závodnice daly vědět a dosáhly opravdu znamenitých výsledků. Udělaly divákům radost,“ prohlásil ředitel závodu Jiří Vích.

Burchenková dle atletické terminologie vyhrála stylem start cíl. Pozici si hlídala od první etapy. „Sílu prokázala i v sobotní časovce, která je zde jedním z rozhodujících kritérií,“ připomněl Vích.

Ruská raketa časovku na 21,2 kilometrů vyhrála s drtivým náskokem minuty a dvanácti vteřin před druhou Růžičkovou.

Ve včerejší závěrečné etapě se držel peloton pohromadě a favoritky v jeho popředí.

„Oproti loňsku přijelo méně závodnic, avšak to rozhodně nemělo na kvalitu Tour žádný vliv. Byla tady řada dobrých i nových závodnic, které mají velké předpoklady. Ty ukázaly už tady. Jsem spokojen s průběhem i kvalitou 22. ročníku,“ řekl včera odpoledne jeho ředitel a děkoval všem, kteří se na pořádání tradičního červencového klání podíleli.

Mediální pozornost přilákala zejména žijící legenda ženské cyklistiky Jannie Longová.

Účastnice sedmi olympijských her, majitelka řady medailí ze světových šampionátů i rekordů si však Tour de Feminin neužila. Její účast měla jepičí život.

„Už v první etapě porušila pravidla, když přejala přes zákaz rozhodčího železniční přejezd v době, když už na něm svítila červená výstražná světla. Nedá se nic dělat, pravidla platí pro všechny, i pro nejlepší závodnici na světě. Jen nás mrzí, že verdikt neunesla o odjela hodně naštvaná.“

Tečku za závodem udělala včerejší slavnostní večeře. „Chceme v v tradici pokračovat, už myslíme na příští rok. Doufám, že vynikající výsledky přitáhnou na start i v dalším ročníku české top závodnice,“ dodal Vích.

Výsledkový servis:

Třetí etapa, časovka na 21,2 km: 1. Burchenková (Rus.) 28:22, 2. Ružičková (ČR) +1:12, 3. Pitelová (Fra.) +1.14.

Čtvrtá etapa, 91 km: 1. Noviková (Rus.) 2:41:50, 2. Blindyjuková (Rus.), 3. Kasperová (Něm.), … 13. Růžičková (ČR) všechny stejný čas.

Pátá etapa, 99,2 km: 1. Noviková (Rus.) 3:13:30, 2. Kasperová (Něm.), 3. Pitelová (Fra.) všechny stejný čas, … 7. Růžičková (ČR) +0:10.

Celkové pořadí: 1. Burchenková (Rus.) 12:32:32, 2. Pitelová (Fra.) +1:04, 3. Růžičková (ČR) +1:12, … 7. Machačová (ČR) +6:32.

Týmy: 1. Elk Haus Nürnber, 2. Ukrajina, 3. Petrogradets, 4. Rusko, 5. Weijers Hako Movingla, 6. Mix Team.