Největší novinkou letošního ročníku byla zbrusu nová cyklistická trať, která byla protkána náročnými sjezdy, brody, technickými výjezdy, ale na druhou stranu odpočinkovými pasážemi po lesních cestách. „Dle ohlasů v cíli závodníci přijali novou těžší trať velmi pozitivně“ zhodnotil vedoucí tratí Tomáš Koudelka. „Paradoxem technicky náročnější tratě je skutečnost, že závodníci jsou více obezřetní“ dodal Koudelka.

Na startu závodu se již tradičně představila stovka borců, mezi nimiž nechyběli pravidelní účastníci, ale také velká řádka úplných nováčků a známých sportovních jmen. Starosta Kytlic a velký sportovní fanoušek Janouškovec poslal v 11 hodin výstřelem startovní pistole vpřed všechny závodníky na dlouhé i zkrácené trati OPEN.

Tempa se od začátku ujal především liberecký běžec Podroužek, který se snažil vydobýt co nejlepší pozici pro svého cyklistického kolegu ve štafetě. Nedaleko za ním se ke svému stroji do depa vřítili první jednotlivci, mezi kterými nechyběl ani největší favorit a loňský vítěz Podrazil. Jako první žena přezouvala nenápadná blondýnka, ze které se „vyklubala“ reprezentantka v klasickém lyžování Helena Erbenová těsně následována specialistkami sestrami Loubkovými. Výborně si na kole vedl Landa z vedoucí liberecké štafety a Podroužkovi pomyslný štafetový kolík vracel již s komfortním náskokem na všechny ostatní. Mezi jednotlivci zužitkoval Jirka Podrazil na těžké trati svoje předpoklady a zkušenosti z cyklokrosu a zvýšil svůj náskok před druhým Liborem Erbenem z Jablonce, který ani výborným závěrečným během nedokázal smazat minutové manko z kola. Podobně v závěrečném běhu stíhala Katka Loubková svoji sestru Ivanu, ale také neuspěla. Erbenová na obě sestry ztratila na kole a skončila třetí. Ve vynikajícím světle se letos ukázali veteráni, kteří se sešli ve velkém a silném zastoupení, což potvrzuje obsazení stupňů vítězů v pořadí Balatka Jaroslav, Balatka Miroslav, Vohnout Miroslav. Pozitivní je také narůstající účast v mládežnických kategoriích, a že jde o kvalitu a nejen kvantitu dokázal svým celkovým vítězstvím v kategorii OPEN mladší žák Ondřej Petr.

Kategorií, pohárů a mistrovství bylo znovu víc než dost a tak se v příjemných slunečních paprscích ještě dlouho vyhlašovalo, oceňovalo, debatovalo a doplňovalo ztracené kalorie. A o tom také Kytlický duatlon je, nejen o sportovním výkonu ale hlavně také o setkání, o pohodě, o přírodě.