V belgickém Arlonu se konalo Mistrovství světa v orientačním biatlonu, kam český orientační biatlon vyslal na základě výsledků ze světového poháru v Děčíně – Ludvíkovicích celkem 14 reprezentantů. V českém týmu startovalo i několik zástupců sportovních klubů děčínského regionu.

Sprint

Nejprve byla na programu nejkratší disciplína – sprint. Zde získal titul Mistra světa mezi veterány 35 let – Pavel Kass před estoncem Tenno Alamaa a dalším českým zástupcem Vladislavem Nehasilem z KOB Děčín. Mezi ženami ve stejné kategorii zvítězila Zuzana Nehasilová z KOB Děčín před Janou Kronikovou. Poslední medailí za sprint byla bronzová medaile Pavla Dikoše z OK Nový Bor startujícího mezi veterány 45 let.

Čtvrté místo mezi veterány obsadil Petr Štěpán následovaný Igorem Gálusem (oba KOB Děčín). Páté místo mezi juniorkami si vybrala Adéla Burdová, mezi juniory byl Adam Přibyl osmý a jeho bratr Martin Přibyl třináctý (všichni KB Jílové). V hlavní elitní kategorii mužů se nedařilo vítězi světového poháru z Ludvíkovic Davidu Nehasilovi (OK Nový Bor), který obsadil 25. místo.

Klasika

Dalším závodem byla nejdelší disciplína, kterou je klasika. Zde čeští reprezentanti na titul Mistra světa nedosáhli, ale přesto získali několik medailí. Mezi muži veterány 35 let si obsadil druhé místo Pavel Kass, který si ho vyměnil s vítězným Tenno Alamaa z Estonska. Bronzovou v této kategorii přidal Igor Gálus, čtvrtý byl Vladislav Nehasil a šestý Petr Štěpán (všichni KOB Děčín). Mezi ženami patřilo druhé místo Janě Kronikové a třetí Zuzaně Nehasilové (KOB Děčín). V juniorkách byla opět pátá Adéla Burdová, mezi juniory byl Adam Přibyl devátý a Martin Přibyl jedenáctý (všichni KB Jílové).

Kongres

V rámci náročného programu proběhl také kongres mezinárodní federace orientačního biatlonu (IBOF), kde Český orientační biatlon docílil dalších úspěchů. Nejprve byl přijat jako právoplatný člen IBOF a dále na základě úspěšně zvládnuté organizace letošního 4.kola světového poháru, který se konal v Děčíně – Ludvíkovicích získal pořadatelství Mistrovství světa v orientačním biatlonu v roce 2012. Posledním úspěchem na kongresu bylo přidělení výročního kongresu IBOF do České republiky začátkem roku 2010.

Štafety

Poslední den mistrovství byly na programu štafety. I zde reprezentanti ČR bojovali úspěšně. Ve štafetách veteránů zvítězila dvojice Igor Gálus, Vladislav Nehasil (KOB Děčín), před Petrem Štěpánem a Pavlem Dikošem (KOB Děčín + OK Nový Bor) a na třetím místě byly vyhodnoceni Luboš Přibyl a Milan Novotný (KB Jílové).

Ve štafetách mix obsadila třetí místo dvojice Adéla Burdová a David Nehasil (KB Jílové + OK Nový Bor). Junioři Adam a Martin Přibylovi (KB Jílové) přišli o druhé místo diskvalifikací za jednu chybnou kontrolu.

Autor: Luboš Přibyl