„Potěšitelné je, že i při omezené účasti našich reprezentantů Zárubové, Házové a Kučery, kterým vrcholilo právě v průběhu šampionátu vylaďování formy a brzo ráno odjížděli s Českým olympijským týmem na EYOF do Maďarska, se o takové množství medailí zasloužilo třináct děčínských závodníků z řad jejich nástupců,“ pochvaloval si Tomáš Charvát z TJ Kajak.

Po neúspěšném pokusu o nominaci na MEJ se ve skvělé formě ukázala Ivana Boháčová v závodech juniorek a dvěmi zlatými medailemi ze singlů a jednou z debla si zajistila reprezentační dres pro podzimní Závod OH nadějí.

Start v deblovém závodě dorostenek a v singlovém sprintu na 200 metrů zvolily Kačka Zárubová a Adéla Házová jako ostrý test formy před reprezentačním vrcholem sezony a potvrdily své pozice deblovým vítězstvím a první a třetí příčkou na singlech. „Protože v programu EYOF je také  neobvyklá kombinovaná disciplina, kdy ve čtyřkajaku sedí dvě děvčata a dva chlapci, představila se tato reprezentační posádka v níž děčínská děvčata a Jakuba Kučeru doplňuje Josef Záhora z Modřan také v závodě dorostenců v Račicích. Jejich start nejprve zvedl vlnu pozdvižení mezi diváky na břehu, ale pak si parádním výkonem v rozjížďce zajistili postup do finále a tam velice solidní šesté místo hned za elitním děčínským dorosteneckým čtyřkajakem,“ prozradil Charvát.

Na Závod OH nadějí by tyto čtyři jmenované reprezentanty měla doprovodit také kanoistka Kristýna Havlová, která v Račicích získala tři stříbrné medaile na 500 metrů v singlu a obou deblech na 200 i 500 metrů. „A to ještě v posledním závodě, singlovém sprintu, kde sahala dokonce po zlatu, doplatila na svojí nezkušenost a nevyježděnost a místo na cílové čáře skončila vykoupaná těsně před cílem,“ připomněl.

Z dívčí části výpravy se může mistrovským titulem pyšnit také Jana Počepková, která byla členkou čtyřkajaku žaček smíchaného z více oddílů. Třemi bronzovými medailemi vylepšila svou dlouholetou sbírku Lenka Hrochová, když si mezi sprinterky odskočila z rozjeté maratonské sezony mezi proběhlým mistrovství Evropy v Portugalsku a blížícím se světovém šampionátu v Jihoafrické republice. Bronz si po letech vyjela také Alena Charvátová v závodě veteránek.

„Tentokrát vcelku úspěšně zabojovali i kluci, když  mezi nejmladšími benjamínky vyjeli tři zlaté medaile Jindra Florián a Eda Tržil a naopak mezi veterány po roce opět obhájil Tomáš Tonder sprinterský titul,“ dodal Charvát.

Ze závodů dorostenců tentokrát vypadla jediná medaile zásluhou debla Honzy Šulitky a Vladimíra Cermana, příjemným bonusem byla stříbrná a bronzová medaile juniorského sprintera Hynka Házy a také bronz mladého Vojty Kofroně.

Celkem děčínští závodníci vyjeli 10 zlatých, 7 stříbrných a 9 bronzových. K tomu přidali dalších čtrnáct umístění do šestého místa.