Z původně pohodového čtyřutkání reprezentací zemí Viszegrádu se postupem let stal mamutí podnik s třídenním závodním programem. Letošního ročníku se zúčastnili zástupci 33 států z celého světa od USA a Kanady, přes tradiční evropské účastníky, až po Japonsko, Austrálii a Nový Zéland, včetně poměrně exotických, ale překvapivě kvalitních zástupců třeba Tuniska nebo Singapuru. A protože na rozdíl od vrcholných světových soutěží typu MS, ME a OH zde může každý stát postavit do každé z kategorií dvě své posádky, sešla se místy až brutální konkurence, kde často i medailisté z vrcholných juniorských soutěží končili v poli poražených.

Český tým potvrdil svoji letošní sílu a za velmocemi Maďarskem a Německem obsadil třetí místo v hodnocení národů. „Nás může těšit, že na českém úspěchu se podílelo hned pět děčínských zástupců a děvčata dokonce z Račic vezou dvě medaile,“ pochvaloval si Tomáš Charvát z TJ Kajak Děčín.

Letošní pozici vlajkové lodě a opory děčínské i české kanoistiky potvrdil ženský deblkajak Kateřina Zárubová - Adéla Házová. „Přestože si děvčata už po náročné sezoně strávené většinou v hromadných posádkách chtěla především otestovat svoji individuální výkonnost v singlech, představila se poslední den na závěr náročného programu ještě i v deblu na dvě stě metrů. A znovu úspěšně. Po jasných a pohodových postupech z rozjížďky i semifinále sice při finále ve studeném větru a silném dešti nehorázně zaspaly na startu, ale pak ukázaly svoje kvality a výborným závěrem doskočily na opět vynikající stříbrnou příčku,“ pokračoval Charvát.

Druhou medaili - bronzovou přidala Zárubová ze singla také na 200 metrů, když ve vyrovnaném závodě ještě třicet metrů před cílem sahala po zlatě, ale nakonec na cílové čáře dvě ze soupeřek nacpaly svoje špičky před její modré Nelo. Ze stejné kategorie na pětistovce si rovněž v těsném dojezdu vyjela  páté místo.

Házová zvolila kombinaci singlů 500m/1km a po těsném a trochu smolném vyřazení v semifinále na kilometru se na pětistovce dostala také do finále, kde obsadila deváté místo.

Iva Boháčová podobně těsným rozdílem 0,07s stejně jako Adéla zůstala v semifinále singlu sedmnáctiletých jen kousek před vysněným postupem mezi elitní devítku, ale jako zadák dívčího čtyřkajaku dosáhla na solidní sedmé místo.

„Mezi kanoistkami se na svoji první reprezentační akci nominovala Kristýna Havlová. I přes obrovský pokrok, který za svoji krátkou, teprve roční kariéru po přestupu z kajaku na kanoi udělala, se potvrdilo, že světová špička je zatím ještě o řádný kus dál a postupy z rozjížděk do semifinále byly jejím maximem,“ doplnil Charvát.

Ve třech mužských disciplinách šestnáctiletých se postavil na start Jakub Kučera a vždy se mu podařilo prosadit do finále. V obou sprinterských závodech singlů i deblů vždy dosáhl na osmé místo, se čtyřkajakem na pětistovce dojel devátý.