Děčínský skikrosař Tomáš Kraus se v devětatřiceti letech chystá na pravděpodobně poslední sezonu. Přání má jediné – pověsit si na krk olympijskou medaili.

Dvojnásobný mistr světa se pustil do tréninku začátkem května poté, co se mu zacelily dvě praskliny v pánvi. Kraus se obával, že mu zranění,  které si přivodil na březnovém světovém šampionátu v norském Vossu, zkomplikuje olympijskou přípravu, rekonvalescence ale proběhla dobře a nejlepšího českého skikrosaře nic nelimituje.

„Co se týká mého zdraví, tak jsem vlastně u doktorů nebyl, protože mi je tak dobře, je to všechno za mnou," prozradil Kraus na svém webu. „Už nemám žádná omezení, nic mě nebolí. Jsem fakt rád. Musím říct, že to ve finále opravdu dopadlo nejlíp, jak mohlo."

Se zátěží začal pozvolna. Okolí rodného Děčína brázdil na novém kole a také si nemohl nechat ujít oblíbený windsurfing na Máchově jezeře. „Musím říct, že šlo o docela dobrý test pevnosti pánve. Párkrát jsem tvrdě dopadl z prkna do vody a  všechno drželo," popsal Kraus.

Od června už trénuje naplno. „Byli jsme s manželkou u moře, což byl pro mě zároveň přípravný kemp. Po ránu jsem si zaběhal, chodil do posilovny. A trochu jsme i zevlovali. Takže rehabilitačně-kondiční desetidenní soustředění," vykládal Kraus.

Po návratu od moře se vrátil ke kolu a na něm vyrazil do Beskyd šlapat kopce. „Bylo to hodně vostrý kolo. Tam je to prostě samý kopec a nedá se jim vyhnout. Co sjedeš z kopce, musíš vystoupat," líčil skikrosař, který se cítí plný energie. Prý je na tom ještě lépe než před lety. „Už jsme najeli na olympijskou přípravu a paradoxně jsem na tom v tuhle chvíli líp, než jsem byl poslední čtyři roky. Tím, jak jsem hodně rehabilitoval, jsem začal i na kole. Jezdím rychleji a míň se unavím."

Kraus je na tom tak dobře, že dokonce zvažoval, že už vytáhne lyže. „Přemýšleli jsme, že bychom jeli na sníh už v červnu, ale raději se budu věnovat fyzické přípravě a pojedu asi v srpnu, což je i tak o měsíc dřív než obvykle. Normálně jezdím v září." Sníh mu prý vůbec nechybí. „Je třičtvrtě roku do nejdůležitějších závodů, což je olympiáda v Soči, a přijde mi, že je ještě čas na lyže," zamyslel se.

Do své poslední sezony Světového poháru vstoupí čtyřnásobný držitel Křišťálového glóbu v prosinci v kanadském ski resortu Nakiska. Olympijský vrchol v ruském Soči přijde na řadu v únoru.