Děčínská kajakářka Lenka Hrochová se společně se svojí dlouholetou parťačkou Annou Kožíškovou postavily na startovní čáru závodu deblkajků při MS v kanoistickém maratonu v jihoafrickém Pietermaritzburgu. Česká posádka nakonec vybojovala krásné sedmé místo!

„Nejen téměř třicetikilometrová trať, ale také horké počasí s teplotami atakujícími téměř čtyřicítku, řádně potrápilo všechny účastníky nejdůležitější letošní maratonské soutěže. I když česká děvčata už nejspíše nemají výkonnost, kterou by navázala na medailové úspěchy minulých let, stále i v pokročilejším věku prokazují příslušnost k širší světové špičce,“ podotkl trenér TJ Kajak Děčín Tomáš Charvát.

Po nervozním startu na úzké řece, který se dokonce musel pro neregulérnost opakovat, což bývá obvykle spíše specialitou sprinterských závodů, se český deblkajak usadil na konci vedoucí devítičlenné skupiny. Obě maďarské lodě a překvapivě také Belgičanky hned od prvních metrů tlačily na tempo s cílem skupinu co nejvíce rozdrobit a připravit své soupeřky o výhodu jízdy na vlně. „Lenka s Ančou držely s vypětím všech sil toto zběsilé tempo zhruba šest kilometrů. Před první přenáškou nakonec odpadly a jely samy na sedmém místě. V dalším průběhu se tempo trochu uklidnilo a za vedoucí pěticí se sjela druhá pětice pronásledovatelek. Záhy začalo být zřejmé, že tato skupina bude v klidu spolupracovat tak, aby si udržela odstup od dalších pronásledovatelek a že se rozhodne až na posledním přeběhu a v posledních kilometrech na vodě. Nakonec naše děvčata vydolovala do závěrečné fáze zbytky sil a zajistila si velmi dobrou koncovku, kde podlehla pouze posádce Španělska, pěkné sedmé místo,“ dodal na závěr Charvát.