Tak jako každý rok se kolem poloviny února přesouvá těžiště přípravy rychlostních kanoistů TJ Kajak Děčín od obecného zimního tréninku směrem ke specializaci na vodě.

Ubývají hodiny strávené v posilovně, plaveckém a pádlovacím bazénu, stejně tak jako běžecké tréninky na dráze i v terénu a se zlepšujícím počasím tráví kajakáři a kajakářky stále více času pádlováním.

I přes ne zcela dokonalé sněhové podmínky se podařilo splnit plánované vytrvalostní objemy, jak v běhu na lyžích, tak na suchu, především díky soustředěním v rakouském Ramsau a Jizerských horách, kde junioři a dospělí zvládli na běžkách kolem 250 - 300 km za týden. Další porci přidala děvčata ještě před oblevou na biatlonových tratích v Altenbergu a na téměř domácí Telnici - Adolfově. Bohužel letos se pro nedostatek sněhu neuskutečnil žádný ze závodů plánovaných v našem regionu, kde by bylo možné otestovat si formu a poměřit síly se specialisty.

Po týdnu obecných testů v Děčíně se již 16. února vydaly Lenka Hrochová a Martina Víchová na první jarní soustředění do Portugalska. Proti loňskému roku, kdy děvčata strávila tři týdny v Porto Antigo na řece Douro, se letos vypravila více na jih na přehradu Daroeira u Alentejos. Zde stráví dva týdny najížděním prvních jarních kilometrů společně s rakouským juniorským týmem. Po dalších dvou týdnech vyplněných znovu větší porcí obecné přípravy doma se v polovině března vydají znovu na čtrnáct dní za teplem, tentokrát do chorvatského Novigradu.

Ve stejné lokalitě se bude již od 5. března připravovat dvanácti členná výprava děčínského klubu společně s další třicítkou mladých nadějí z celé ČR.
Po návratu snad již počasí umožní všem plnohodnotnou přípravu doma a po krátkém dubnovém soustředění pro závodníky vybrané do sportovního centra mládeže na Slapech se na konci dubna rozjede kolotoč nominačních závodů a Českého poháru. Hned jednou z prvních akcí bude 22.a 23. dubna kvalifikace na ME dospělých v italském Milánu, kde se pojede o poslední volná místa na OH.

Po loňské úspěšné sezóně by tam děvčata rozhodně neměla chybět a měla by se pokusit prosadit se do popředí, i když cesta k účasti v Pekingu není právě jednoduchá a postup by byl obrovským úspěchem.

Pro tento skvělý cíl jim tedy popřejme mnoho zdaru.

Tomáš Charvát

Petr Bláha