Republikové finále ve volejbale středních škol AŠSK ČR se letos uskutečnilo v Šumperku a do této soutěže se poprvé v historii probojovalo také družstvo děvčat z Gymnázia Děčín.

Děvčata postupně vyhrála v okresním i krajském kole a pak prošla také vítězně kvalifikací, což jim zajistilo postup mezi šest nejlepších družstev z celé České republiky. Tým děčínského Gymnázia nastupoval pod vedením trenéra Václava Lešanovského a asistenta Oldřicha Kadlece v tomto složení: A. Havlíčková, V. Suchoňová, K. Suchoňová, L. Čermáková, T. Stuchlá, K. Dubnová, Z. Vacková, M. Beranová, P. Sedlmaierová a P. Reimerová (viz snímek).

První utkání turnaje bylo jakési „severočeské derby,“ protože měl Děčín za soupeřky družstvo OA a Jazykové školy z Liberce. „Ve velice vyrovnaném utkání naše děvčata zvítězila dva nula a získala tak první, velmi důležitou výhru,“ pronesl spokojeně asistent Oldřich Kaldec.

Dalším soupeřem byl favorit turnaje, družstvo dívek z Gymnázia Čajkovského v Olomouci. Ve velmi pohledném utkání zvratů a pěkných volejbalových akcí na obou stranách, nakonec děčínské dívky musely polknout první porážku v poměru 2:0. To se trošku podepsalo i na jejich psychice.

Třetí překážkou v řadě bylo Gymnázium Lanškroun. Děvčata si vedla v tomto utkání zpočátku velice dobře a bez potíží získala nad Lanškrounem první set. Poté nastal krátký, ale zřejmě rozhodující výpadek. Druhý set prohrála vysokým rozdílem a v tiebreaku prohrávala již 7:2. Utkání vypadalo na jednoznačnou prohru, ale srovnáním skóre na 7:7 se děčínská děvčata opět dostala do utkání. Bod po bodu se pak skóre přelévalo až do stavu 12:12. „V koncovce jsme více chybovali a soupeř zvítězil nejtěsnějším rozdílem,“ smutně konstatoval trenérský tandem.

V dalším duelu již bez sester Suchoňových, které musely plnit oddílové povinnosti, vyhrálo děčínské Gymnázium nad družstvem z Gymnázia Hejčín v poměru 2:1 a zajistilo si tak bronzové medaile za třetí místo.

Vítězství v turnaji vybojovalo družstvo Gymnázia Olomouc Čapkovského. Vítězné družstvo postupuje do světového finále, které se bude konat v květnu na Sicílii.

„Třetí místo a bronzové medaile našich děvčat při první účasti na republikovém finále je výsledek, který lze považovat za veliký úspěch. Děvčatům touto cestou děkujeme za příkladnou reprezentaci školy, města a potažmo i regionu a přejeme hodně dalších podobných a snad i hodnotnějších výsledků,“ dodal ještě asistent trenéra Oldřich Kadlec.