V uplynulých dnech se vrátila z jižní Francie výprava devíti děčínských kajakářů, kteří na řece Ardeche uzavírali letošní vydařenou sezonu.
Na tomto závodě s přívlastkem „světový pohár v maratónu na divoké vodě“ se rozhodně neztratili. Hned po srovnání spánkového deficitu po dlouhé cestě, jsme dva z nich vyzpovídali u nás v redakci.

„Jsem spokojený s umístěním především dvou našich posádek, ale ani ostatní si nevedli špatně v tvrdé konkurenci závodníků z celého světa“ svěřil se nám se svými dojmy po návratu do České republiky manažer Racing Teamu Penco Děčín, úspěšný sportovec a reprezentant Lukáš Matys. Aby také nebyl spokojený, vždyť je to jejich nejvýraznější úspěch. Závod dokončilo sedm set sedm posádek singl a double kajaků z osmnácti zemí světa a v kategorii mixů získali Lukáš Matys s Lenkou Hrochovou stříbrné medaile. Bronz přidali ve stejné kategorii Martina Víchová s Petrem Škálou.
„Maratón Ardeche jsem absolvoval již podruhé. Trať znám,vím že je velmi náročná a dokáže být i záludná. Pro specialisty, rychlostní kajakáře je to závod z úplně jiného soudku. Důležitým faktorem je množství vody v korytě řeky. Letošní ročník byl poznamenán celkovým nedostatkem a tudíž tamní organizátoři čekali do posledních chvil, aby pustili s přehrady pořádnou vlnu, která nás spláchne až do cíle. Přesto se na trati objevovali technicky náročné části, mělčiny a nebezpečné průjezdy okolo vyčnívajících kamenů. Hned po startu se nám podařilo s Lenkou probojovat až k samotnému čelu závodu a bez velkých kolizí se drželi kolem dvacátého místa. Bohužel na mě padla velká krize a zhruba sedm kilometrů před koncem nás předjela vítězná francouzská posádka. Doplnil jsem energii v podobě speciálního gelu a za jedinečné Lenčiny podpory úspěšně dorazil až do cíle. I když nás od prvního místa dělilo jen čtyřicet sekund, jsem s umístěním maximálně spokojen.“ řekl s úsměvem Lukáš Matys.

Zbylí děčínští závodníci a špičkoví kajakáři Jan Charvát, Jan Obermann, Lucie Antoniová a singl kajakář Jiří Kučera přivezli z Francie rovněž cenná umístění a v konkurenci patnácti set startujících se rozhodně neztratili.

„Většina lodí byla z děčínského oddílu TJ Kajak Děčín. Museli jsme je však speciálně upravit na divokou vodu. Na přední palubu lodí jsme připevnili vlnolamy a vzadu usadili pohyblivá kormidla. Příprava nám zabrala mnoho času, ale nakonec se vyplatila. Ubytování jsme řešili jako správní vodáci v kempu. Počasí nám přálo a za celou dobu jsme se nedočkali ani kapky deště. Dopravu jsme zajistili dvěma spolehlivými vozy, které nám poskytli sponzoři. Výprava byla úspěšná jak po stránce sportovní, tak po stránce zabezpečení. Rád bych poděkoval všem kteří nás podpořili materiálně i finančně,“ popsal spíše technickou část úspěšné výpravy jeden z jejích účastníků Jiří Kučera.