Patnácté mistrovství světa v kvadriatlonu ovládli závodníci z Velké Británie, kteří vybojovali tři tituly.
Světový šampión z loňského roku z Kanady, děčínský Lukáš Matys se v nabité konkurenci musel spokojit s pátým místem. „Bohužel se mi letos nedaří podávat tak vyrovnané výkony jako v roce 2006. I přesto si pátého místa velmi cením, bojovalo se až do konce,“ řekl nám po závodě Lukáš. Kvadriatlon si za svou relativně krátkou historii vybudoval nejen pověst náročného sportovního odvětví, ale také šířící se popularitu, díky které se těší přílivu nových kvalitních závodníků. „Jsem rád, když je silná konkurence, motivuje mě to a pomáhá zvyšovat celkové výkony. V Sedlčanech jsem si připsal cenné body do žebříčku světového poháru a posunul se tak na průběžné druhé místo,“ dodal Matys, který byl zároveň členem stříbrného týmu v hodnocení národů a stal se vicemistrem České republiky.
Víkendové chladnější a deštivé počasí bylo jak stvořené pro Lukáše, který se již několikrát marně potýkal s nepříjemným vedrem na této náročné trati. Již od samého startu, na kterém stála téměř stovka závodníků, se Děčíňák Matys usadil v čele a po plavání nasedal jako šestý muž do svého kajaku. Společně s dalším českým reprezentantem Miroslavem Podborským vytvořili silnou dvojici a vydali se na stíhací jízdu za britským duem Andrew Byatt, Daniel Corner. Do třetí a zároveň předposlední disciplíny nastupoval Lukáš již jako čtvrtý v průběžném pořadí. „Trochu jsem se obával cyklistické části. Minulý týden jsem si při tréninku lehce natáhl podkolenní vazy. Naštěstí bolest odezněla a na kole se mi jelo výborně,“ řekl s úsměvem děčínský odchovanec.
Po přezutí z cyklistických treter do běžeckých bot figuroval Matys ještě stále na čtvrtém místě s drobnou ztrátou na třetího Angličana Byatta. V tu chvíli mu již na záda dýchal letošní mistr světa v dlouhém kvadriatlonu Thoralf Berg. „Chvíli jsem se snažil vzdorovat vysokému tempu německého reprezentanta. Bohužel jsem brzy podlehl a tím i ztratil naději na medailové umístění. Se svým výkonem jsem však plně spokojen. Měl jsem zde velkou podporu mezi diváky, přijeli se na mě podívat spolužáci z univerzity ve Francii i z Prahy. Byla tady výborná atmosféra,“ spokojeně vyjádřil své pocity ze závodu Lukáš.
O velký úspěch na MS se postarala také Ilona Škálová, děčínská závodnice, reprezentující Racing Team Penco Děčín. V kategorii ženy elite vybojovala celkové šesté místo a byla druhá z český reprezentantek. Získala zlatou medaili v hodnocení národních týmů a zároveň stříbrnou medaili z mistrovství České republiky. Iloně patří dík za trvale dobré výkony, především vzhledem k tomu, že již nějaký ten rok patří do kategorie veteránek.