Světový pohár v kvadriatlonu měl v uplynulých dnech nabitý program.
Ti závodníci, kteří se oddávají extremně dlouhým tratím se sešli na severu Německa u Baltického moře, kde se uskutečnilo Mistrovství světa v dlouhém kvadriatlonu.
Děčínský Lukáš Matys dal přednost pozvání anglických pořadatelů a v neděli se zúčastnil Světového poháru, který byl zároveň britským mistrovstvím.
„Zatím jsem nepřišel na chuť extrémně dlouhým tratím. Není to moje parketa. Navíc závod v německém Lubminu jsem v minulosti absolvoval již dvakrát. V Anglii se konal historicky první Světový pohár v kvadriatlonu a já měl tu čest být při tom. Chtěl jsem vyzkoušet něco nového, v novém prostředí, kde dosud žádný jiný český kvadriatlonista nezávodil. Účast jsem předběžně přislíbil již loni po vítězství na Mistrovství světa v Kanadě, kde jsem obdržel pozvánku od pořadatelů z Anglie.“ řekl Matys po závodě.
„Na závod jsem se těšil a chtěl si spravit chuť po nepříliš vydařeném Mistrovství Evropy, kde jsem před měsícem skončil pátý.“
Ale již od samého začátku příprav na závody se hromadily komplikace. Velké záplavy, které postihly Británii byly nejhorší právě v místech konání závodu, North Licolnshire – Sheffield. V ulicích měst se proháněly čluny a řeky odnášely vše, co jim stálo v cestě. Mnoho nejrůznějších akcí, včetně mezinárodní letecké show, se muselo zrušit a také pořádání světového poháru bylo v ohrožení. K těmto přírodou připraveným nástrahám se připojil třetí stupeň všeobecné pohotovosti, po odhalených teroristických akcích v Londýně a ve skotském Glasgow.
Organizátoři závodu však vše zvládli a ani atmosféra nebyla těmito událostmi příliš poznamenána. Tratě závodu byly lehce upraveny a kajakářská část přesunuta na uzavřenou vodní nádrž se stálou vodní hladinou.
Start závodu byl z důvodu bezpečnosti posunut o půl hodiny a tak se startovalo až v 9:30 místního času. „Plavalo se jeden a půl kilometru v chladné vodě přírodní nádrže. První z vody vybíhal britský reprezentant Andrew Byatt, já s menší ztrátou na třetím místě,“ prozradil Matys.
Další disciplína kajak, dlouhá sedm kilometrů se uskutečnila na stejné vodní nádrži jako plavecká část. „Zde jsem se probojoval na průběžné druhé místo a kontroloval si tuto pozici i v průběhu cyklistické části,“ prohodil děčínský kvadriatlonista. Profil tratě cyklistiky byl rovinatý a sliboval rychlé časy na čtyřiceti kilometrovou časovku. Silnice se však po předchozím dešti proměnily v jednu velkou louži a společně se silným nárazovým větrem závod pěkně okořenily. „V závěrečných deseti kilometrech běhu jsem odrazil nápor jihoafrického závodníka Cas Van Aardenne a cíli se radoval z celkového druhého místa. Jsem rád, že jsem se rozhodl pro tento závod a nechal se prověřit místními drsnými podmínkami,“ neskrýval spokojenost Lukáš Matys.
Toho v příštích dvou týdnech čeká nabitý program v podobě Světového poháru v Týně nad Vltavou a na Karlštejně.