Rok 2007 je významným datem pro dnes již v celém cyklistickém světě vysoce hodnocený závod světového poháru – Tour de Feminin. Zdá se to téměř neuvěřitelné ale přední cyklistky ze všech kontinentů budeme na silnicích v nejen děčínském regionu letos potkávat už po dvacáté.
Od roku 1988, kdy se jel první ročník za účasti pouze 25 československých závodnic se mnohé změnilo. Tour de Feminin postupem času získávala na popularitě a to se stále více odráželo na kvalitě i velikosti startovního pole. Mezinárodním se závod stal v roce 1992, kdy se jel 5. ročník. O dva roky později pak závod vstoupil i na německé území a  od roku 2003 se pravidelně jezdí jedna z etap (časovka jednotlivkyň) také v Polsku. Z několika málo desítek závodnic se peloton startujících děvčat časem rozrostl až na 125 účastnic.
Zatímco v několika prvních ročnících o vítězství bojovaly závodnice Mladé Boleslavi, Dubnice či Prešova, dnešní statistiky vykazují již účast 33 zemí. Vedle tradičních cyklistických velmocí se dírám na silnicích šluknovského výběžku vyhýbaly i zástupkyně spíše exotických zemí jako jsou Kostarika, Mexiko, Argentina, Kolumbie, Nový Zéland nebo Uzbekistán. Na tradiční trase vynikala již celá řada olympijských medailistek a mistryň světa. Pro toho, kdo se alespoň trochu o cyklistiku zajímá nebudou neznámá jména jako Petra Rossner, Hanka Kupfernagel, Judith Arndt, Lada Kozlíková. V předminulém ročníku úspěšně startovala i paralympička Sara Tretola ze Švýcarska, držitelka bronzové medaile z paralympiády v Aténách 2004, která drží krok s ostatními, přestože jezdí s hendikepem amputované ruky.
Výrazně nejvíce etap v celé historii závodu, celkem 13, vyhrála trojnásobná mistryně světa Hanka Kupfernagel, která také jako jediná dovedla v celkovém hodnocení dojet čtyřikrát jako vítězka.
S rostoucím zájmem cyklistických stájí pochopitelně stoupal i počet těch, kteří tak velkou akci musí zajišťovat. Přibylo organizátorů, pořadatelů, zapojila se města a obce, kterými závod projíždí, nutně narostl počet policistů, hasičů, zdravotníků, doprovodných vozidel a samozřejmě těch, kteří drží Tour de Feminin nad vodou – sponzorů. Jen díky jejich podpoře lze pokrýt dnes již více jak milionový rozpočet.
Nad letošním jubilejním 20. ročníkem převzali záštitu předseda senátu Přemysl Sobotka a hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. Tímto gestem podtrhli i oni velikost tohoto jedinečného cyklistického klání, které nemá v České republice obdobu.