Kdysi lidé věřili, že je středem vesmíru Země. A každého, kdo si dovolil o této teorii pochybovat, čekal trest - třeba i Galilea Galileiho, který vypočítal, že středem Sluneční soustavy a tím pádem celého vesmíru je Slunce. Věda od dob tohoto vědce pokročila, a nyní již nikdo nepochybuje o tom, že planety, včetně Země, skutečně kolem Slunce obíhají. Ovšem středem vesmíru tato hvězda není. Na otázku, zda se dá určit, kde se nachází střed vesmíru, odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.

100 otázek a odpovědí100 otázek a odpovědíZdroj: DeníkTaké vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám je na adresu 100otazek@denik.cz.

Pokud si někdo střed vesmíru představuje jako jeden bod uprostřed jisté plochy, hluboce se mýlí. Střed vesmíru v tomto významu totiž vlastně neexistuje. „I kdybychom hledali sebevíc, nikdy nenajdeme žádný význačný bod, který bychom mohli označit jako střed rozpínání," shrnuje pro Deník ředitel Hvězdárny a planetária Brno, astronom a popularizátor vědy Jiří Dušek.

Důvodem je to, jak vlastně vesmír vypadá a jak se chová. „Realitou je, že od velkého třesku, kdy před 14 miliardami let vznikl prostor, hmota a čas, se vesmír rozpíná v každé své části. V současnosti takovým tempem, že k jednomu metru krychlovému ročně přibude 0,2 milimetru krychlového prostoru. A jelikož si vesmír vytváří a nese svůj vlastní prostor – je střed vesmíru úplně všude, a vlastně nikde," vysvětluje Dušek.

Hledání středu vesmíru jako konkrétního bodu by tak i při sebelepším počítání skončilo v každém případě neúspěchem.