Na smrti novorozence, jenž zemřel pět dní po porodu rodičce v Rumburku v Lužické nemocnici letos v květnu, nenesou vinu lékaři. Dítě podle soudního znalce zemřelo na syndrom náhlého úmrtí. „Znalci prošetřovali i postup zdravotnického personálu a neshledali žádné pochybení,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Rodiče ze smrti syna vinili nemocnici. Tvrdili, že matce začali dávat léky, denně sedm, byl mezi nimi i diazepam a nutili ji kojit. ROZHOVOR S RODINOU.
ČTĚTE ZDE >>>
Soudní znalec však nezjistil, že by podávané léky měly na smrti dítěte podíl.

Rumburská nemocnice patří městu. Jejím ředitelem je rumburský místostarosta Darek Šváb, jenž je zároveň i předsedou představenstva nemocnice. Pochybení lékařů už v květnu odmítl a informace o úmrtí i reakce rodiny a příbuzných označil za štvavou kampaň proti nemocnici. ČTĚTE TADY>>> „Mám dojem, že se skutečně jedná o organizovaný hon, ačkoli se v nemocnici mnohé zlepšilo ve prospěch pacientů, personálu, a to nejen co do prostředí, přístrojové techniky, ale i přístupu vůči nemocným,“ tvrdil v květnu Šváb. Dnes o záležitosti nechtěl mluvit. „Případ doposud není v právní moci, tudíž se k němu nebude pan místostarosta Šváb zatím vyjadřovat,“ uvedla mluvčí rumburské radnice Dagmar Žáková.

Rodiče zemřelého dítěte se zatím nepodařilo kontaktovat. Jejich telefony jsou odpojené a na mail otec nereagoval.

Případ zemřelého novorozence není prvním, jenž rozvířil spekulace o kvalitách péče v Lužické nemocnici, konkrétně na gynekologicko porodnickém oddělení Před několika lety tu po gynekologickém zákroku ochrnuly některým ženám nervy v nohách. Tehdejší primářku oddělení za to odsoudil děčínský soud k podmíněnému trestu.

Ani děčínská porodnice se nevyhnula nepříjemným případům. Předloni tu zemřela rodička. Policie případ také odložila, na vině smrti ženy byla embolie plodovou vodou. Zatím se stále ještě zabývá letošním případem, kdy tu téměř vykrvácela rodička po porodu císařským řezem. Nezemřela, ale následky si zřejmě ponese celý život. PODROBNOSTI ZDE>>>

CO ŘÍKÁ O SYNDROMU ENCYKLOPEDIE WIKIPEDIA

Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS – z angl. Sudden infant death syndrome) je definován jako náhlá a vzhledem k předchozímu stavu neočekávaná smrt kojence (tedy dítěte do jednoho roku), u které se nepodaří ani při pitvě nalézt příčinu smrti.. Incidence V České republice tedy postihuje kolem 25 dětí ročně, mírně častěji jsou postiženi chlapci. Příčina smrti není známá.

Možnost náhlého úmrtí kojenců je známá již po staletí, zmínky lze nalézt již v Bibli; obvykle se však předpokládalo, že příčinou smrti je zalehnutí matkou. Přesvědčení o této příčině šlo tak daleko, že např. Pruské všeobecné zemské právo z roku 1794 zakazovalo spánek dětí mladších 2 let ve společné posteli s rodiči, sankcí mohlo být vězení nebo tělesný trest.