Na silnicích děčínského okresu zemřelo od začátku letošního roku už 5 lidí. Mluví o tom statistiky Okresního ředitelství Policie České republiky v Děčíně. Může se to prozatím zdát jako velmi vysoké číslo, neboť za celý loňský rok policie eviduje třináct stejných případů. V roce 2006 to pak bylo ještě o tři mrtvé méně. „Poslední smrťák se stal 14. dubna na Ústecké ulici nedaleko bývalé Diany v Děčíně, kde řidič s vozidlem srazil cyklistu. Byl na místě mrtvý,“ uvedl tiskový mluvčí OŘ Děčín Ladislav Cvik.

V meziročním srovnání počtu dopravních nehod policisté zaznamenali mírné snížení. „Za rok 2006 evidujeme celkem 2209 nehod. Rok 2007 jsme pak naše statistiky ukončili s číslem 2123 nehod,“ řekl Cvik. I srovnání prvního čtvrtletí roku současného s předchozím hlásí nižší čísla. „Vloni jsme v měsících lednu až březnu zasahovali u 477 nehod. Za stejné období letošního roku to pak bylo u 460 případů.“

Nejkritičtějších míst, na kterých se nejčastěji havaruje, je hned několik. Prvním z nich je cca kilometrový úsek od restaurace Černé Kladno až po Nový most, druhým pak nájezd na Nový most z ulice Kamenická. „Velkou nehodovost evidujeme také ale například v Rumburku na křižovatce u Lidlu. Uvedená místa se snažíme častěji kontrolovat,“ doplnil mluvčí.

Nejčastější příčinou nehod je podle něj nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. Pod vlivem alkoholu zasedlo za volant v loňském roce 152 řidičů. „V roce předcházejícím jich bylo o dvaadvacet méně. Nehodovost ovlivňuje také věk řidičů. Velmi častými viníky nehod jsou mladí lidé ve věku od osmnácti do pětadvaceti let,“ řekl Cvik.

Bezpečnostní akce typu Kryštof přináší podle policie stoprocentní přínos. Řidiči při nich dbají zvýšené opatrnosti. Poslední taková akce proběhla 24. dubna mezi 6 a 14 hodinou. Při kontrolách policisté zaregistrovali přes sedmdesát přestupců a nejčastěji padaly pokuty za rychlost.

„Chovat se ukázněně a ohleduplně, neohrožovat svůj život a zdraví a život a zdraví jiných účastníků v silničním provozu,“ to na závěr vzkazuje mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik všem řidičům, cyklistům, ale i chodcům.

Dvakrát více řidičů s alkoholem

Policii se stále nedaří snížit počet dopravních nehod, a to především těch s nejhoršími následky. Po zavedení bodového systému předloni v létě sice řidiči krátkodobě začali jezdit opatrněji, ale statistiky poté opět vyskočily do dřívějších výšin.

A zdá se, že trend pokračuje a řidiči jezdí stále agresivněji a nebezpečněji. Počet chycených řidičů s alkoholem za volantem v prvních třech měsících roku proti loňskému roku vzrostl na dvojnásobek a je i více nehod s nejtěžšími následky. Například za prvních 14 dubnových dní zahynulo na českých silnicích 43 lidí, tedy o polovinu více, než je obvyklé. Za celý březen na silnicích v zemi zemřelo 60 lidí.

Josef Tesařík z ředitelství dopravní policie, který má na starosti statistiky, ale tvrdí, že podobné extrémy nejsou nic výjimečného. „Podobné výkyvy jsou dlouhodobě zcela běžné,“ říká a poukazuje na to, že za dalších deset dní dubnových dní na českých silnicích zemřelo pouze 14 lidí.

Tesařík současně upozorňuje na to, že podle statistik jsou nejnebezpečnější dny před víkendem – je na nich totiž klasický provoz všedního dne a současně lidé vyrážejí na víkend.

„Ještě horší než obvykle to bude příští středu, kdy lze kvůli svátku 8. května očekávat ještě větší stěhování motoristů, než je běžné v pátek,“ upozornil.


ALENA HOUŠKOVÁ
MAREK POKORNÝ