Je hluboká noc. Hlídka celníků při kontrolní jízdě po dálnici D8 u svodidel spatří neosvětlený vůz. Celníci rychle běží k autu. Vidí, že má proražené pneumatiky a boční plechy karoserie jsou značně poškrábané a pomačkané. Řidič se nehýbe. Celníci chtějí volat záchranku, ale nestane se tak. Když otevřou dveře vozu zjistí, že řidič je silně opilýa pouze spí.

„Řidič byl na první pohled pod vlivem alkoholu. Celníci tak přivolali policejní hlídku, aby si hříšníka převzala,“ uvedl mluvčí ústeckého celního úřadu Jiří Nejedlý.

Případ z neděle 13. srpna jen potvrzuje, že opilci usedají za volant ve dne i v noci. Případy, kdy řidič po nehodě v autě usne, jsou však ojedinělé. Mnohem častěji se stává, že řidiči, kteří vypijí větší množství alkoholu, mají velkou šanci způsobit nehodu.

„Polovina řidičů pod vlivem alkoholu spáchala nehodu s více než 1,5 promile alkoholu,“ připomněl vedoucí ústecké krajské dopravní policie Jiří Ušák.

Ze 161 případů nehod pod vlivem omamných látek připadá 10 případů na drogy, ve dvou případech řidič kombinoval alkohol s drogami. Ostatní nehody byly pod vlivem alkoholu. V 80 případech měl v krvi řidič 1,5 promile a více. „Situace je stejná jako loni. Letos do konce července evidujeme jen o dva případy nehod více než loni,“ dodal Ušák.

VEDE CHOMUTOVSKO A DĚČÍNSKO

Podíl nehod pod vlivem alkoholu na celkového počtu dopravních nehod je nejvyšší na Děčínsku (3,37%) a Chomutovsku (3,24%). V ostatních okresech kraje je to pod tři procenta.

Nehody pod vlivem alkoholu a drogDěčín 32 nehod, Chomutov 30, Litoměřice 19, Louny 23, Most 11, Teplice 21, Ústí n. L. 25, Ústecký kraj 1612 (údaje za období leden až červenec 2017)

Okolnosti nehod pod vlivem alkoholu: Nepřiměřená rychlost 44 nehod, nesprávné předjíždění 2, nedání přednosti 13, nesprávný způsob jízdy 76 (Zdroj: Policie ČR)

Při nehodách způsobených řidiči pod vlivem alkoholu už letos v Ústeckém kraji zemřeli dva lidé. Řidiči měli v krvi od 1 do 1,5 promile. Jeden člověk zemřel na Děčínsku a druhý v chomutovském okrese.

I NĚŽNÉ POHLAVÍ BÝVÁ POD VLIVEM

Řízení pod vlivem alkoholu a drog už není pouze doménou mužů. „V takovém stavu sedají za volant často i ženy,“ uvedla Petra Trypesová z děčínské policie.

„Někdy zadržíme řidiče, který je nejen pod vlivem alkoholu, ale má i vyslovený zákaz řízení. Tím se dopustil maření výkonů úředního rozhodnutí. Pokud řídil pod vlivem alkoholu, a navíc má zákaz řízení, může jít též o trestný čin obecného ohrožení,“ upozornila Trypesová.