V Ústeckém kraji se loni na železnici stalo 253 nehod, při kterých zemřelo patnáct lidí. Je to nejméně od roku 2008. Ve srovnání s rokem 2010 klesl počet mrtvých na kolejích dokonce o třináct. Vyplývá to ze statistik Drážní inspekce. Stejně pozitivní zprávu bohužel nepřinesl pohled do statistických dat za celou Českou republiku. V roce 2011 zemřelo v Čechách při nehodách na železnici 277 lidí. „Tedy nejvíce od vzniku Drážní inspekce v roce 2003,“ řekl mluvčí inspekce Martin Drápal.

Přežilo jen šest lidí

Nejvíce tragédií se na železnici každoročně stává při přímém střetu vlaku s osobou, málokdo totiž náraz několikatunového kolosu přežije. Drážní inspekce eviduje v Ústeckém kraji za loňský rok celkem dvacet střetů vlaků s člověkem. Čtrnáct lidí při nich zemřelo, další čtyři byli zraněni těžce. „Brzdná dráha vlaku může být až jeden kilometr a rozpoznat pohybující se osobu na takovou vzdálenost je i za ideálních podmínek téměř nemožné,“ uvedl již dříve pro Deník Drápal. Dodal, že inspekce nedokáže rozlišit, kolik z těchto tragédií jsou nešťastné náhody nebo za ně může nepozornost, a v kolika případech se jedná o sebevraždy.

Například v březnu usmrtil vlak na železniční trati v Lovosicích 63letého muže. V tomto případě šlo zřejmě o sebevraha. Další muž zahynul pod koly vlaku v červenci na Mostecku. Případ je výjimečný tím, že policie dosud netuší, koho vlastně souprava tehdy v kolejích zabila. Po totožnosti muže policisté opakovaně během minulého roku bezvýsledně pátrali i za pomoci médií.

Nehody na přejezdech

V Ústeckém kraji se v loňském roce stalo též 21 dopravních nehod na železničních přejezdech, tedy střetů vlaků s auty. Jeden člověk nehodu nepřežil, což je nejméně za poslední čtyři roky. Dalších třináct lidí bylo zraněno.

Vlak s osobním autem se například srazil v květnu na nechráněném železničním přejezdu v Chotěšovicích na Litoměřicku. Mladá řidička, která spěchala do školy, přehlédla přijíždějící motorák. Skončila v nemocnici.

Další nehoda na nechráněném přejezdu se stala v červnu v Libochovicích. I v tomto případě přehlédla řidička přijíždějící vlak. V autě tehdy sedělo také malé dítě. Žena i dítě naštěstí nehodu bez větší újmy přežily. Mnohem hůře dopadli v červenci 40letý řidič felicie a jeho asi devítiletý spolujezdec, kteří vjeli pod vlak v Břvanech na Lounsku. Oba byli převezen ve vážném stavu do nemocnici.

Dohra u soudu

Před soudem skončí nehoda, která se odehrála v létě na přejezdu v Lomu u Mostu. Osmačtyřicetiletý řidič nákladní cisterny přehlédl na nechráněném přejezdu bez světel přijíždějící osobní vlak. Rozjetý kolos před sebou nákladní cisternu tlačil asi patnáct metrů, pak vlak vykolejil. Škoda byla odhadnuta na 3 miliony korun. Jako zázrakem se motoristovi ani cestujícím ve vlaku nic nestalo. Řidiče auta v prosinci policisté přesto obvinili z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. V případě uznání viny mu hrozí až pětileté vězení.