To lidé v Děčíně mají jasno.

„Bohužel to byla sebevražda. Nešťastná láska… Odpočívej v pokoji, Jirko," napsal do diskuze na webu Děčínského deníku jeden ze čtenářů, když jsme o nehodě psali v neděli odpoledne poprvé. Tento komentář nebyl jediný, který tvrdil, že motorkář najel do zdi úmyslně, aby se připravil o život. Zpráv o možné sebevraždě kvůli nešťastné lásce bylo mnohem více, především na sociálních sítích.

Lidé přitom krátce po nehodě motorkáře odsuzovali za to, že jel příliš rychle a mohl také někoho zranit či zabít. Jenže již pár desítek minut po nehodě se začaly objevovat první informace o tom, že řidič svou motorku navedl na zeď u průmyslového areálu na okraji Podmokel zcela úmyslně.

„Pracujeme s několika vyšetřovacími verzemi. Jednou z nich je také sebevražda. Zda to ale skutečně sebevražda byla, nemůžeme zatím říct," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová.

Při prvním pohledu na silnici na křižovatce Teplické 
a Pivovarské ulice nejsou na první pohled vidět stopy brzdění. Není divu, že se po nárazu do zdi motorkář velmi těžce zranil. Ještě dříve, než dorazily sanitky zdravotnické záchranné služby a hasiči, tak jej pomáhali oživovat někteří svědci nehody, zastavila například jedna řidička, z protějšího domu měl vyběhnout na pomoc muž. Život muži ale nezachránil ani letecký transport do ústecké Masarykovy nemocnice.

„Mohu potvrdit, že muž svým zraněním podlehl," doplnila v pondělí policejní mluvčí Petra Trypesová.

Počet sebevražd na Děčínsku patří dlouhodobě mezi nejvyšší v Ústeckém kraji. Například předloni se tak rozhodlo svůj život ukončit 24 lidí.

Naopak nejméně sebevražd bylo v předloňském roce na Mostecku, a to devět. O dvě sebevraždy více bylo na Lounsku. Celkem loni vlastní rukou zemřelo v Ústeckém kraji 137 lidí, o pět lidí více než v roce 2012.

Mnohem častěji se pro sebevraždu rozhodují muži než ženy, přibližně třikrát častěji. Sebevraždu se v roce 2013 totiž rozhodlo spáchat 107 mužů a 30 žen.

Nejtragičtější byl rok 2009. Tehdy policie řešila 232 sebevražd, tedy téměř o stovku více než v roce 2013. Počet sebevražd výrazně klesl v roce 2010, od té doby se pohybuje přibližně kolem 140 až 150.

Nejčastěji volí lidé pro sebevraždu oběšení. Oběšených, udušených nebo uškrcených sebevrahů bylo loni 78. Ostatní způsoby sebevraždy dosahují již jen zlomkových čísel. Před několika dny si například lehl na koleje muž v Krásné Lípě. Policie šetří, zda šlo o pokus 
o sebevraždu.

Diskuze k článku byla kvůli řadě vulgárních komentářů vypnuta.